ПРВА ИЗЈАВА НА ЛАУРИН ПО ПОБЕДАТА НА ЕВРОВИЗИЈА: Еве што изјави Швеѓанката по ДВОЈНАТА ПОБЕДА на престижното натпреварување

0

На победничката прес-конференција Лорин им се обрати на насобраните новинари на која ова и е втора победа на Евровизија и седма за Шведска . Имено, таа во 2012 година го освои првото место во Баку со песната „Euphoria“.

Евровизија 2023, прес-конференција

– Се чувствувам одлучно. Почнувам да се топам. На почетокот беше како “Што се случи?” Отсекогаш сум била малку бавна, но сега почнувам да разбирам и сега е “Бог!” – рече таа и додаде:

– Оваа Евровизија е многу поголема. И ја сакам оваа заедница. Луѓето споделуваат убави вредности, мои вредности. И овој настан ќе стане уште поголем.

– Бев нервозна. Целата арена беше нервозна и ја чувствуваш таа нервоза, зарем не“, рече Лорин, откривајќи како ја одржува и смирува енергијата:

– На целиот тим му кажувам дека ги сакам. Ме смирува. Ова не е само за мене. Тоа е поврзано со сите нас.

Евровизија 2023 година

Таа откри и како ќе ја прослави победата:

– Јас ќе одам да спијам! Само се шегувам. Ќе славам со чаша вино и многу бакнежи и прегратки.

На прашањето што ќе прави со освоениот трофеј:

– Ќе го ставам покрај мојот друг трофеј! Дали ова навистина се случува? Боже!

Лорин ги поздрави сите и им се заблагодари на сите што гласаа за неа.

Да потсетиме, Србија заврши на 24. место од 26 земји кои се натпреваруваа во финалето на Евровизија. Лет 3 заврши на 13-то место, а словенечкиот Џокер Аут заврши на 21-то место.