ПРЕДАТОРОТ ГИ ОПКОЛИ НУРКАЧИТЕ, ЛУЃЕТО ПОЧНАА ДА БЕГААТ ПАНИЧНО – Момент во Австралија кој ја смрзнува крвта во вените (ВИДЕО)

0

Застрашувачкиот момент во Австралија, кога ајкула опкружи тројца нуркачи на популарна плажа, го сними камера на дрон.

На снимката се гледа како сивата ајкула се движи веднаш до пливачот и се упатува кон тројца мажи во црни нуркачки костуми на плажа во близина на Форстер на северниот брег на Нов Јужен Велс.

Во тој момент спасувачите го вклучиле алармот со свирежи за да ги предупредат посетителите на плажата.

Неколку моменти подоцна, можеше да се забележат капачи во паника како брзаат надвор од водата, но нуркачите беа блокирани во близина на карпите и немаа јасна патека за бегство.

Емили Ховман, која управувала со дронот, изјавила дека се чувствува беспомошно бидејќи не можела да ги предупреди нуркачите, пишува DailyMail.

„Не можев да направам ништо со мојот дрон, не можев да ги предупредам“, изјавила таа.

„Нема звук, па се исплашив дека нешто лошо ќе се случи и се што можев да направам е да гледам“, додаде таа.

Како што може да се види на видеото, предаторот плива веднаш под нуркачите, кои се чинеше дека не биле свесни за неговото присуство. Тие на крајот ја забележале ајкулата откако ќе долета и еден човек може да се види како прска додека се обидува да избега. Мажите избезумено пливаат назад кон брегот.

За среќа на мажите, ајкулата не изгледала заинтересирана за нив бидејќи на крајот само испливала.