Пред Новак Ѓоковиќ се клучни недели! Разликата се намали, на Ѓоковиќ му се заканува опасност да падне од тенискиот трон: На врвот има промени (фото)

Новак Ѓоковиќ овој понеделник повторно е прв на АТП листата кога ја започна својата 426-та недела на таа позиција.

Новак во споредба со претходната недела загуби бодови поради лошиот резултат на Мастерсот во Рим, сега има 9.860 и пред него се важни денови и недели.

Србинот пред Ролан Гарос кој започнува на 26 мај ќе игра во Женева на турнирот од серијата 250, каде ќе се обиде да ја подобри формата пред да замине во Париз и да се обиде да ја одбрани титулата и 2.000 бодови.

Единствено е сигурно дека промената нема да се случи пред крајот на Ролан Гарос, а во Париз Србинот ќе мора да направи добар резултат за да остане на првото место.

Јаник Синер е втор на АТП листата со 8.770 бодови и го чека нов неуспех на Новак и елиминација пред финалето, додека ситуацијата е малку потешка за Алкараз бидејќи е трет со 7.300 бодови.

Промени имаше и на врвот на табелата, бидејќи Александар Зверев како шампион на Рим го мина Данило Медведев, а Хуберт Хуркач – Стефанос Циципас.

АТП листа:

  1. Новак Ѓоковиќ 9.860
  2. Јаник Синер (Италија) 8.770
  3. Карлос Алкараз (Шпанија) 7.300
  4. Александар Зверев (Германија) 6.345
  5. Данил Медведев (Русија) 6.295
  6. Андреј Рубљов (Русија) 4.700
  7. Каспер Руд (Норвешка) 4.185
  8. Хуберт Хуркач (Полска) 3.885
  9. Стефанос Циципас (Грција) 3.700
  10. Григор Димитров (Бугарија) 3.615

…..

52. Ласло Џере 960

55. Миомир Кечмановиќ 890 г

59. Душан Лајовиќ 890 г

131. Хамад Меѓедовиќ 492