Пред 78 години, атомската бомба беше фрлена врз Хирошима. Таа веднаш убила 80.000 луѓе

ЈАПОНИЈА денеска ја одбележа 78-годишнината од американското атомско бомбардирање на Хирошима, при што градоначалникот повика на укинување на нуклеарното оружје и ја нарече идејата на лидерите на Г7 за нуклеарно заплашување „луда“. Во неделата ѕвоното на мирот заѕвони во 8 часот и 15 минути, во исто време кога беше фрлена и бомбата. Околу 50.000 учесници на церемонијата, вклучително и преживеани, одржаа едноминутно молчење.

„Лидерите ширум светот мора да се соочат со реалноста дека нуклеарните закани за кои сега се залагаат одредени законодавци ја откриваат глупоста на теоријата за нуклеарно заплашување“, рече градоначалникот на Хирошима Казуми Мацуи на церемонијата. Кишида, од друга страна, рече дека патот кон свет без нуклеарно оружје станува сè поостри, делумно поради руските нуклеарни закани, но дека е уште поважно да се врати меѓународната волја за постигнување на оваа цел.

Филмот за создавањето на атомската бомба е хит во кината

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш ја изрази својата поддршка. „Светските лидери го посетија овој град, ги видоа неговите споменици, разговараа со неговите храбри преживеани, а потоа се охрабрија да се залагаат за нуклеарно разоружување. Тоа треба да го сторат повеќе, бидејќи тапаните на нуклеарната војна повторно чукаат“, рече тој.

Денот на комеморацијата на жртвите од првиот нуклеарен напад во светот доаѓа во време кога многумина стравуваат дека Русија би можела да употреби нуклеарно оружје во војната со Украина. Исто така, тоа доаѓа во време кога биографскиот филм Опенхајмер, кој го опишува создавањето на атомската бомба, стана хит во американските кина, но и во остатокот од светот. 

Некои го критикуваа филмот дека во голема мера го игнорирал уништувањето на Хирошима и Нагасаки. Датумот на прикажување на филмот во Јапонија допрва ќе биде објавен. Во исто време, мемињата од Барбенхајмер, кои беа создадени од љубителите на филмот Барби, кој беше објавен истиот ден со Опенхајмер, и кои ги прикажуваат актерите во насловните улоги покрај слики од нуклеарни експлозии, предизвикуваат контроверзии.

Три дена подоцна беше фрлена уште една бомба

Хирошима беше во центарот на вниманието во мај, кога јапонскиот премиер Фумио Кишида беше домаќин на состанокот на седумте водечки економии од Г7. Лидерите на Г7 тогаш ја изразија својата посветеност за постигнување разоружување, но рекоа дека нуклеарното оружје, се додека постои, треба да служи за одвраќање – одвраќање и спречување војна.

Бомбата фрлена врз Хирошима на 6 август, наречена “Little Boy”, веднаш уби 80.000 луѓе, а до крајот на годината уште околу 70.000. Бомбата “Fat Man” беше фрлена во Нагасаки на 9 август, при што веднаш загинаа 22.000 луѓе, а уште 39.000 починаа од ефектите на радијацијата. Јапонија се предаде на 15 август.