ПРЕМАЛИОТ ВНЕС НА ХРАНА МОЖЕ ДА БИДЕ ГЛАВНА ПРИЧИНА ЗА ДЕБЕЛЕЕЊЕ: Еве што би било ПОДОБРО да направите за вашето тело едноставно да го ТОПИ вишокот килограми!

0

Дури и врапчињата на гранката знаат дека исхраната е почеток и крај на секоја приказна за здравје и добро тело. А многумина со намера да ослабат, било од здравствени или од естетски причини, се одлучуваат на некаков начин на исхрана, верувајќи дека тоа ќе ги доведе до нивната идеална тежина.

За жал, повеќето диети обично резултираат со краткорочно губење на тежината што не е одржливо. Практиката докажа дека луѓето често го доживуваат сосема спротивниот ефект за време или после диетата – тие добиваат тежина ! Ваквите флуктуации на тежината можат да бидат исклучително штетни за менталното и физичкото здравје на поединецот.

вага, тежина, слабеење, килограми

Тие се исто така поврзани со зголемен ризик од развој на кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2 и висок крвен притисок.

Битката со мозокот не е воопшто лесна

Неврологот Стефан Гинет, автор на книгата „Гладен мозок“, објасни за NBC News како телесната тежина всушност се регулира од мозокот. И секогаш кога таа тежина ќе се промени премногу, мозокот ќе интервенира за да ја врати во претходната состојба, односно до она што мисли дека е соодветно. И како што секое тело има оптимална телесна температура, која доколку значително се промени, мозокот го активира одбранбениот систем, така и секој има одредено ниво на телесни масти со кои организмот е најсреќен.

Затоа, кога слабеете, мозокот добива сигнал да започне да се бори за враќање на изгубените масти. Овој природен биолошки процес е всушност одговор на телото на гладување. Ако не јадете доволно, мозокот го зголемува чувството на глад, а метаболизмот се забавува за да ја зачува енергијата и да ја искористи за создавање резерви на маснотии. Со други зборови, гладта буквално може да ве измори.

Храна, дебелина, сендвичи, прејадување, голтање, голтање

Токму поради сето ова, Сандра Амод, невронаучник и авторка на книгата „Зошто диетата нè дебелее“, тврди дека луѓето кои практикуваат диети со текот на времето стануваат се повеќе под стрес, паѓајќи во замките на емоционалното прејадување и јадењето од досада.

Поинаков поглед на храната

Наместо диета, многу експерти, како Amodta и Gienet, се залагаат за интуитивна диета. Станува збор за пристап кон исхраната каде што го слушате вашето тело и го храните што сака – понекогаш тоа е кељ, понекогаш тоа е парче торта – и во количини што најмногу му одговараат.

Поточно, главната идеја на овој начин на исхрана е дека треба да јадете кога сте гладни и да престанете кога сте сити. Сепак, колку и да звучи едноставно таа теза, понекогаш не е лесно да се утврди дали сте навистина гладни во одреден момент, бидејќи на вашето тело му недостасуваат хранливи материи или се работи за емоционален глад, поттикнат од некоја емоционална потреба. Така, тагата, осаменоста и здодевноста се само некои од чувствата кои можат да предизвикаат желба за храна и да поттикнат прејадување – што последователно се манифестира преку чувство на вина и самоомраза.

Нутриционист, здрава храна, здрава исхрана, исхрана

Иако може да изгледа како да слабеете на овој начин побавно отколку со традиционалната диета, важно е да се истакне дека една од главните придобивки од интуитивното јадење – што веројатно не би ја постигнале со диета – е подобрата ментална здравје. А тоа вклучува здрав однос кон храната и позитивно гледање на сликата за сопственото тело.

Дополнително, внимавајте што јадете и ограничете го внесувањето на шеќер во организмот, тој нема нутритивна вредност, наместо тоа свртете се кон здрави алтернативи кои ќе ви ја стабилизираат енергијата и ќе ја задоволат потребата за слатки.

Не ја занемарувајте физичката активност

Еден од клучните принципи на интуитивното јадење е движењето. Ако одлучите да го вклучите овој начин на исхрана во вашиот живот, треба што поскоро да откриете начини на движење на вашето тело во кои навистина уживате.

Не мора да вклучува секојдневно одење во теретана, трчање со часови или кревање десетици килограми, бидејќи не е важно само да согорите калории и да изгубите килограми, туку да чувствувате енергија и сила во себе.

одење, пријатели, шопинг, шетање

Според Светската здравствена организација (СЗО), физичката активност има значителни здравствени придобивки за срцето, телото и умот. Придонесува за превенција и третман на здравствени состојби како што се кардиоваскуларни болести, рак и дијабетес, ги намалува симптомите на депресија и анксиозност и ги подобрува вештините за размислување, учење и расудување.

За жал, гледајќи ја глобалната слика, дури 1 од 4 возрасни мажи и 1 од 3 возрасни жени не ги исполнуваат препорачаните нивоа на физичка активност. Таквите луѓе имаат 20 до 30% поголем ризик од смрт во споредба со оние кои се активни. Запомнете, дури и мала физичка активност е подобра отколку да не правите ништо.