Премиерот вети дека ќе ги открие причините за смртоносниот судир на воз

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вети дека ќе дојде до дното на смртоносниот железнички судир доцна вечерта во вторникот , во кој загинаа најмалку 36 лица, а повеќе од 85 беа повредени.

„Наша должност е да ги лекуваме ранетите и да ги идентификуваме телата“, рече тој во кусиот коментар за новинарите од местото на несреќата во средата попладне.

„Покрај тоа, можам да гарантирам само едно: ќе ги дознаеме причините за оваа трагедија и ќе направиме се што е во наша моќ да спречиме вакво нешто да се повтори“, додаде тој. 

Патнички воз во кој се превезувале стотици луѓе, вклучително и многу студенти кои се враќале дома од одмор, со голема брзина се судрил со товарен воз што доаѓал во огнена несреќа во северна Грција, соопштија властите во средата.

Возовите се урнаа непосредно пред Долината Темпи, клисурата што ги дели регионите на Тесалија и Македонија.