“ПРЕНЕСЕТЕ МУ НА ВЛАДИМИР ПУТИН!“ – Володимир Зеленски потврди дека започнала долго најавуваната контраофанзива и се пофали: “Генералите се задоволни“

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, претходниот ден потврди дека започнала контраофанзивата на украинските сили, но одби да каже во која фаза се работи, тврдејќи дека неговите генерали се задоволни.

Контраофанзивните и одбранбените операции се во тек, но нема да кажам во која фаза се. Секојдневно контактирам со команданти во различни насоки. Генералите се оптимисти. Пренесете му го на рускиот претседател Владимир Путин“, рекол Володимир Зеленски на прес-конференција по посетата на канадскиот премиер Џастин Трудо.

Медиумската агенција Reuters пренесува дека Володимир Зеленски, кога новинарот го прашал да ја коментира изјавата на Владимир Путин дека украинските сили ја започнале долго најавуваната контраофанзива, тој ги кренал рамениците.

Владимир Путин, претседателот на Русија, да потсетиме, изјави дека украинската офанзива започнала на сите фронтови, но дека вооружените сили на Украина не ги постигнуваат своите цели во ниту еден сектор поради храброста на руските војници и добрата организација на трупите.

Може да се каже дека сите претходни контраофанзивни обиди не успеаја, но офанзивниот потенцијал на трупите на режимот во Киев се уште постои“, изјавил Владимир Путин и додал дека украинските сили трпат многу поголеми загуби од порано.

Според весникот The Guardian, Министерството за одбрана на Велика Британија тврди дека украинските сили во претходните 48 часа направиле значителен напредок на истокот и југоистокот на Украина.

Украинските сили веројатно постигнале значителен напредок и ја пробиле првата линија на руската одбрана, но напредокот во другите области е нешто побавен“, се наведува Министерството за одбрана на Велика Британија и додава дека некои руски единици хаотично се повлекуваат низ минските полиња што сами ги поставиле и претрпуваат загуби.

Украинците објавија дека напреднале до 1.600 метри околу Бахмут, кој руските сили неодамна го освоија по неколкумесечни жестоки борби.

Во текот на ноќта меѓу 7. и 8. јуни, украинските сили започнаа офанзива во Запорожје, но Русите брзо ги турнаа назад на нивните првични позиции, според достапните информации од Институтот за проучување на војната со седиште во САД, кој секојдневно известува за ситуацијата на фронтот. Според сателитските снимки, во еден момент Украинците успеале да ја пробијат првата руска линија на околу 15 километри југоисточно од стратешкиот град Орихива, но биле вратени на нивните првични позиции.

Американците забележале и дека се водат жестоки борби околу Велика Новосилка, која се наоѓа на границата меѓу Запорожје и Доњецк.

Министерството за одбрана на Русија тврди дека Украина загубила околу 1.200 војници во претходните 24 часа, како и 40 тенкови и неколку авиони, меѓу кои и MiG-29 и Su-25.