Претставничкиот дом на САД го одобри „големиот пакет“ помош за Украина

Претставничкиот дом на САД одобри испраќање странска помош во вредност од 60,8 милијарди долари за Украина.

Според странските медиуми, пренесува Телеграф, демократите и републиканците се собраа по неколку месеци ќор-сокак околу обновената американска поддршка за да и помогнат на Украина да избегне руска инвазија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер напиша дека е „благодарен“ за одлуката, за која рече дека „ја одржува историјата на вистинскиот пат“.

Тој рече: „Демократијата и слободата секогаш ќе бидат од глобално значење и никогаш нема да пропаднат се додека Америка помага да се заштити“.

„Виталниот предлог-закон за помош на САД усвоен од Домот денес ќе спречи ширење на војната, ќе спаси илјадници и илјадници животи и ќе им помогне на двете наши нации да станат посилни“.

Американскиот претседател Џо Бајден првпат побара финансирање во октомври, откако воените резерви на Украина почнаа да се намалуваат.

Во февруари, Зеленски го повика Конгресот да го одобри финансирањето, велејќи дека неуспехот да се стори тоа „ќе ме остави да се прашувам во каков свет живееме“.

Претставниците, исто така, одобрија нацрт-закони за испраќање странска помош за Израел и Тајван, како и предлог-закон со неколку предлози за надворешна политика, вклучително и закана за забрана на апликацијата за социјални медиуми во кинеска сопственост ТикТок.

Пакетот сега ќе оди во американскиот Сенат, каде најверојатно ќе биде одобрен во вторник. Господинот Бајден тогаш вети дека веднаш ќе го потпише.