Пржени тиквички на шпански начин! Овој брз ручек ќе ве воодушеви: Вкус на кој никој не останува рамнодушен (ВИДЕО)

Нема кој не сака тиквички, па ако се подготват во специјалитет, никој не може да ги одбие.

Сега ќе видите како Шпанците прават пржени тиквички, бидејќи ова е еден од најубавите рецепти и сигурни сме дека ќе го подготвите првиот пат.

Подготовката е едноставна, а вкусот е чиста десетка.

Шпански тиквички

Состојки:

  • половина лимон;
  • 2 измиени тиквички;
  • 1 лажичка мелена пипер;
  • малку маслиново масло;
  • соч,
  • 1 главица лук
  • бибер по вкус

Подготовка:

Тиквичките исечкајте ги на прстени, па пропржете ги на маслиново масло. Посолете, па додајте мелен пипер, бибер и лук кој сте го исецкале.

Измешајте и исцедете половина лимон. Промешајте и пржете една минута.

Забавувајте се и уживајте во ова јадење.