ПРИМИРЈЕТО НА ВЛАДИМИР ПУТИН И ЕВГЕНИЈ ПРИГОЖИН ПРОПАЃА !? Вагнер се враќаат во Русија: “Знаеме и кога сè започнува…“

Договорот што го запре обидот на групата Вагнер да ги собори воените лидери во Москва, најверојатно ќе пропадне, според информациите на угледниот Институт за проучување на војната (ISW).

Се шират гласини дека силите на Вагнер се враќаат во Русија од Белорусија и наскоро очекуваат нови команди“, соопшти ISW.

Владимир Путин не успеа решително да се осврне на последиците од јунскиот бунт на Вагнер“, се вели во извештајот на ISW.

Извори поврзани со Вагнер тврдеа дека главните сили на Вагнер ќе бидат активирани кон крајот на август, но не наведоа детали“, соопшти ISW.

Се додава дека шпекулациите дека министерот за одбрана Сергеј Шојгу ги презема руските воени операции во Африка од Вагнер го налути персоналот на Вагнер, како и самиот водач Евгениј Пригожин.

Друга причина за можното повлекување на силите на Вагнер е тоа што белорускиот претседател Александар Лукашенко одбил да ја финансира групата откако Русија го стори истото, соопшти ISW, повикувајќи се на руски инсајдер.

Нивното враќање во Русија претставува голем предизвик за Владимир Путин“, заклучуваат тие.