ПРИНЦОТ АЛБЕРТ ЈА СТАВИ ВО ЛУДНИЦА: Оваа убава манекенка требаше да биде принцеза, но следуваше брутално СИЛУВАЊЕ!? (фото)

Поранешниот супермодел Карен Мулдер во врвот на својата кариера го обвини принцот Алберт за силување, а после тоа нејзината кариера тргна надолу.

Карен Мулдер беше една од најубавите жени на сите времиња и беше на чекор да стане принцеза од Монако.

Официјално, првиот ангел на Викторија го држеше светот под нозе во 1990-тите, а се шпекулираше дека добивала преку 10.000 долари дневно.

Нејзините фустани лично ги креираше Џани Версаче, а Хелмут Њутн изјави дека таа е најубавата жена на ерата. Нема списание на кое не била на насловната страна, а со титулата ѕвезда дојдоа врски со познати мажи.

Еден од оние со кои се забавувала е принцот Алберт, за кого медиумите пишуваа дека бил опседнат со убавината на холандскиот модел. Се зборуваше дека таа лесно може да стане „новата Грејс Кели“, но сето тоа пропадна по едно интервју во кое презентираше ужасни детали поврзани со нејзиниот приватен живот.

Во емисијата (на француската телевизија) „Сите зборуваат за тоа“ во 2001 година, таа изјави дека највлијателните луѓе во светот, топ моделите и другите познати убавици, периодично ги користат како сексуални робинки. Таа рече дека меѓу нив има и политичари и кралеви, како принцот Алберт од Монако и додаде дека неа сексуално ја злоставувал принцот Алберт од Монако.

Се разбира, изби скандал од невидени размери. Францускиот ТВ канал ја скрати програмата, а самото емитување не продолжи, а целата лента со овој разговор беше целосно избришана. Таа ги повтори истите зборови само неколку недели подоцна во едно списание. Од тој момент, вратите на шоу-бизнисот беа затворени за неа, а Карен беше обвинета дека е психички нестабилна.

Нејзиното семејство, по препорака на Алберт, кој тогаш изрази загриженост „за неурамнотежената состојба на некогашната блиска пријателка“, ја однесе во клиника каде и беше дијагностицирана „продолжена депресија“. Поминала цели шест месеци на клиниката. Меѓутоа, откако ја напуштил психијатријата и се обидел да живее нормален живот, следел обид за самоубиство. Испила кутија апчиња за спиење, ја нашле во несвест, но лекарите успеале да и го спасат животот.

Нејзината рехабилитација ја плати претседателот на „Elite Model Management“ – еден од оние што ги обвини за насилство, Џералд Мари. Истиот против кого беа упатени обвиненијата неколку години подоцна, а Би-Би-Си со скриена камера го фати во документарен филм како зборува со која од натпреварувачките на „Елит модел“ ќе има секс таа година.

После тоа, на Карен и требаше долго време да се опорави и да продолжи со својот живот. Дел од јавноста отсекогаш бил на нејзина страна, верувајќи дека таа е жртва на немилосрдниот свет на забавата и дека луѓето од модниот свет сакаат поранешниот супермодел да го прикажат како целосен лудак бидејќи нејзините изјави се обиделе да ја покажат темната страна на светот на убавината.

Друг дел од јавноста, дури и нејзините родители и сестра, изјавија дека се е последица на нејзината употреба на дрога во 90-тите години, сепак, убавата манекенка жестоко ги отфрлила обвинувањата, тврдејќи дека никогаш во животот не пробала наркотици, како и дека имала проблеми со депресијата уште пред да влезе во светот на манекенството.

После тоа таа исчезна во јавноста, а последен пат папараците ја сликаа на плажа со пријателите и ќерката чиј татко не е познат. Ретко кој денес би ја препознал некогаш најубавата жена на светот, иако таа сè уште може да се пофали со завидна линија.

Приказните за неа сега повторно се актуелизираа, кога сè уште не се знае што се случило со принцезата Шарлин и дали и кога ќе биде пуштена од психијатриското одделение каде што ја сместиле Алберт и членовите на нејзиното семејство. Се добиваше впечаток дека секој што се занимава со проблематичниот принц порано или подоцна ќе заврши во некоја од институциите, па останува да се види што ќе се случи кога јавноста конечно повторно ќе ја види Шарлин, но и дали на површина ќе излезе уште некоја друга тајна.