Принцот Вилијам, фотографиран во ресторан за хомосексуалци, изненадил со своето барање: „Тоа беше одлична ноќ, судејки по се“

0

Принцот Вилијам ги изненади полските гости во ЛГБТК+ ресторан во четвртокот кога пристигна со своите помошници на пауза за оброк.

Принцот Вилијам моментално е во Полска на ненадејна посета, а фотографиран е во ЛГБТК+ ресторан во главниот град.

Фотографиите на принцот Вилијам во геј клубот брзо се раширија на интернет, а познато е дека тој вечерал таму со својот персонал.

Откако си заминале, ресторанот објавил и што јаделе.

Фотографиите од Бутеро Бистро во Варшава го прикажуваат принцот од Велс како седи на маса со група вработени во палатата Кенсингтон додека ја нарачува на келнер. Фотографиите ги сподели локален жител кој на нив напиша: „Варшава може да изненади“. Денеска имав вечера со принцот“.

Тие брзо беа прифатени од локалните медиуми кои го споделија своето изненадување од кралската посета.

Извор изјави за Дејли Мејл дека самиот Вилијам побарал да им се придружи на персоналот на палатата Кенсингтон на вечера во локалниот ресторан што го резервирале во близина.

„Тимот на палатата Кенсингтон резервирал локален ресторан блиску до местото каде што работеле и принцот решил да им се придружи“, рекол изворот.

„Тој ги праша што прават, а потоа побара да одат. Тоа беше одлична ноќ според сите сметки.“

„Тимот навистина го ценеше што сака да поминува време со нив“, додаваат тие.

„За пофалба е што тој ја поддржа заедницата која беше толку злоупотребена од актуелните власти во Полска“, велат изворите.

Бистрото се рекламира како „ваш квирс простор со удобна храна“, а неговото лого е составено од бои на виножитото.

Централното место на Варшава е домаќин на караоке вечери за драг-квин и собра култ поради неговото противење на конзервативниот став на владата.

Отворен во ноември минатата година и промовирајќи се како ЛГБТК+ место со неонски знак виножито, сопственикот Павел Засим рече дека ресторанот е инклузивен простор каде секој може да се чувствува добро.

Зборувајќи за MailOnline во четвртокот, Засим рече: „Немавме поим дека ќе дојдат. Имавме резервирано маса за 12 лица под името Дејзи. Тоа требаше да биде роденденската забава на Дејзи. Но, тогаш се појави телохранител и рече дека ова нема да биде роденденска забава за Дејзи и потоа влезе принцот Вилијам . Рекоа дека добро се забавувале, три часа поминале овде со другите гости кои веќе биле тука“, радосно раскажува сопственикот.

А еве што вечерал принцот.

„Тој го изеде нашиот сендвич во плетенка ролат со свинско месо. И јадеше сè, па мислам дека му се допадна.“

Инаку, неговата посета била обвиткана во тајност, а во земјава отпатувал под силно обезбедување. Во Варшава тој се сретна со градските власти и положи венец, а потоа ќе ја посети салата на ресторанот Хала Кошики за да се слушне со оние кои ја напуштија Украина по руската инвазија минатата година.