ПРИЈА ВО ЗАГРЕБ ЗАРАБОТИ 2.500.000 €, И TИЕ ГИ НАПОЛНИЈА ЏЕБОВИТЕ! Превозникот земал 4.000 евра, келнерите воодушевени: Имало и бакшиш!

0

Александра Пријовиќ со пет концерти за шест дена го држи рекордот по исполнување на Загребската Арена .

Александра Пријовиќ

Во тој период, околу 90.000 луѓе продефилираа низ Арената . Во средата околу 1 и пол по полноќ во Загреб заврши „Пријоманија“, а сега сите се прашуваат колку заработила Прија и колку ја чинела пејачката. Колку од нејзините спектакли заработил Градот Загреб, а колку таксистите, келнерите и изнајмувачите на станови?

Според слободна проценка, Александра само од продажба на влезници заработила 2.780.000 евра. Сепак, трошоците како изнајмување на Арената, сценографија, светла, бенд… Овие трошоци не се мали, но се занемарливи во однос на заработката. Според ценовникот на Загрепска Арена, Александра платила околу 120.000 евра за да го изнајми просторот за пет концерти. Најевтиниот билет беше 25, а најскапиот 130 евра, колку што беше потребна за ВИП-ложата.

На денот на концертот билетите за трибините долу, кои чинеа 32 евра однапред, се продаваа за 200 евра во огласи. Како што е наведено на страницата на Арена, салата може да прими 22.000 луѓе, но 150-те бар-маси на Прије ја намалија таа можност.

Се проценува дека секоја вечер на концертот имало околу 18.000 фанови. Пристигнале од Германија, Словенија, Австрија, Босна и Херцеговина, од сите делови на Хрватска, а превозот го обезбедиле навреме.

– И вие одите во Пријовиќка? Еве, цел ден ги возам луѓето на концерти. Ги има од Босна, Далмација, од секаде. Вакво нешто не сум видел – вели загрепски таксист на прометна автобуска линија во неделата навечер.

Сите тогаш, изгледа, отидоа да ја видат Александра Пријовиќ, која полнеше хотели и апартмани во Загреб, ги преполни улиците и даваше нови бизнис идеи. Камионите од Славонија им дадоа одлична понуда на фановите. Ги земаат на домашна адреса, ги возат до Арена, а потоа ги носат дома. Цената? 50 евра.

 Уште пред да го објавам транспортот добив многу барања. Навистина ми „шамараа“ со пораки – вели словенскиот сопственик на компанија за превоз на патници.

Понудата се огласи сама по себе, а за таа работа им требаше многу гориво, волја и трпение за да го слушаат репертоарот на популарната пејачка три часа пет дена по ред.

Александра Пријовиќ

– Возевме во комбиња. Две комбиња за секој концерт, приближно шеснаесет патници по концерт – ни вели занаетчија.

Цените за групи беа малку пониски, но околу 50 евра. За 16 патници по концерт заработувал 800 евра. За пет дена нивната заработка била околу 4.000 евра , а кога ќе се одземе трошокот за гориво, сумата е 3.500 евра. Тоа беше претежно женска клиентела.

– Некои млади девојки, некои постари дами. Кој беше најлуд? Стари дами, се разбира – вели тој.

Нивната компанија не беше единствената што реши да вози до Пријовиќка, интересот беше толку голем што се разви конкуренцијата. Туристичката агенција од Меѓумурје понуди пијалок за добредојде и варено вино и забавна атмосфера во транспортот. Пријовиќа најмногу ја слушаа сите оние кои ги изведоа овие пет концерти во загрепската Арена. Обезбедување, гардероба и келнери. Во гардеробата имало 50, во обезбедувањето 220, а келнери 180, велат организаторите.

– Прекрасно си поминавме, многу ја сакаме Прија – велат девојките од соблекувалната. А заработката?

– Имаше многу бакшиш – велат срамежливо. Најпорачувано било пивото, а најпопуларни биле вискито и џинот.

– Претежно сите оставаа бакшиш, па ни беше доста – вели келнерката која работеше сите пет вечери. Тој додава дека последните два дена им биле најфреквентни, бидејќи тогаш навистина се „натрупале“.

Од Загребската туристичка управа велат дека во периодот 1.12.- 5.12. бројот на пристигнувања е за 22 отсто поголем од претходната година, а на ноќевањата за 14 отсто. Од Даночната управа објаснуваат како е тешко да се спореди заработката во угостителството со претходната година бидејќи цените се зголемени поради инфлацијата.

Пејачката една недела престојувала со семејството, пријателите и бендот во луксузен хотел . Ноќевање во нивниот Делукс апартман е околу 400 евра. Кога се ќе се собере и одземе, Прија заработи околу 2,5 милиони евра.