Проблеми со дишење и концентрација – Чајот од нане богат за нашето здравје

Нане, или мента, го должи својот вкус и мирис на ментолот. Односно, ментолот ги активира рецепторите на кожата и ткивата кои се чувствителни и на тој начин дава чувство на ладење, односно чувство на освежување. Нането е богат извор на витамини А, Ц и Б2, а содржи и висока содржина на калциум, бакар и магнезиум. Нането се користело како лек во Римската Империја, а во традиционалната медицина најмногу се користи за лекување на стомачни проблеми, проблеми со дишењето и концентрацијата, а се користи и како освежување за изгореници бидејќи го создава веќе споменатото чувство на студ.

Листовите нане имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство и се сметаат за ефикасни против расипување на забите и во борбата против лошиот здив. Покрај тоа, тие се користат како средство за избелување на забите уште од средниот век.

Нането можете да го користите во десерти, салати, супи и при подготовката на кари, а бидејќи и после оброкот ќе имате освежителен вкус. Чајот од нане се прави од свежи или суви листови и топла вода. Кога листовите се натопени во топла вода, тие ослободуваат есенцијални масла кои се полни со придобивки за телото. Етеричното масло од нане содржи витамини А и Ц, омега-3 масни киселини и минерали како што се железо, магнезиум, калциум и калиум. Се зема со голтка вода или со коцка шеќер: две до четири капки одеднаш, три до четири пати на ден. Во овој случај не се препорачува трајна употреба.

Кои се придобивките од чајот од нане?

Она што е важно во целата приказна за чајот од нане е безбедното масло. Иако чајот содржи малку масло, капсулите или есенцијалното масло сепак имаат посилна концентрација. Но, чајот секако е добар за здравјето и треба да го пиете што почесто.

Помага при варење: Токму тоа е придобивката која најчесто се поврзува со овој чај, а може да помогне и во смирување на дигестивните проблеми, намалување на мачнините и помош при надуеност.

Може да ги подобри фокусот и меморијата: Едно мало истражување покажа дека нането и неговите есенцијални масла можат да помогнат за подобар фокус и концентрација. По низа когнитивни тестови, научниците открија дека самиот мирис на есенцијалното масло од нане ја зголемува будноста и ја зајакнува меморијата.

Ја ублажува главоболката: „Работи така што ги опушта мускулите и ја ублажува болката, а тоа се две својства кои можат да помогнат при мигрена, мускулна напнатост, симптоми на настинка и кашлица“, објаснува д-р Таз Батија, додавајќи дека листовите содржат ментол и масла кои помагаат при овие проблеми со нивната содржина, како што се минерали и витамини.

Може да го подобри квалитетот на сонот: како што нането може да ги релаксира мускулите, може да ве опушти и пред спиење и на тој начин да го подобри сонот. Засега нема доволно истражувања на оваа тема, но бидејќи знаеме дека го намалува чувството на стрес, лесно е да се заклучи како ќе ве опушти пред спиење.

Се бори против слободните радикали: Исто така е силен антиоксиданс кој може да се бори против слободните радикали, нестабилни молекули кои придонесуваат за стареење и развој на хронични болести.

Полесно ќе дишете: Ако носот ви е затнат, пиењето чај од нане може да помогне. „Бидејќи листовите на ова растение содржат ментол, ги чисти синусите и ги отвора дишните патишта, тоа би можело да ви помогне“, објаснува д-р Вил Кол. Доколку чувствувате мачнина поради затнат нос, чајот од нане ќе ви го ублажи проблемот.

Кожата ќе биде сјајна и здрава: Бидејќи ова е растение кое има антиинфламаторни и антибактериски својства, сигурно ќе ве ослободи од сите последици од воспалението, па затоа ќе придонесе за сјајна кожа и ќе го смири црвенилото и ќе спречи појава на акни. Само пиењето чај можеби нема да помогне многу, но можете да ставите кесички чај на пределот околу очите или да го ставите во шише со спреј и да го нанесете на лицето.

Кој не треба да пие чај од нане?

Иако е полн со здравје, тоа не значи дека секој треба да го пие.

Ако имате ГЕРБ, тогаш треба да разговарате со лекар пред употреба, а истото важи и за оние кои имаат проблеми со камен во бубрег. Бремените жени и доилките треба да избегнуваат да го пијат овој чај во големи количини.

Како да се подготви чај?

Можете да го најдете во сите продавници, но можете да го готвите и во вашата кујна. Еве како:

Доволни се околу 20 листови нане, а потребно е само малку да ги исечкате пред да готвите.

Земете две шолји топла вода и прелијте ги листовите нане и оставете да отстои покриено 10 минути.