Пропаднал два ката надолу, па преживеал 32 часа под урнатините од земјотресот со 12 маслинки (ФОТО)

Разорниот земјотрес на југот на Турција во понеделникот рано наутро во Хатај го затекна Јуксел Ергит, кој пристигна во овој град во официјална посета.

Хотелот во кој престојуваше се урна, а Ергит беше спасен по 32 часа поминати под урнатините и моментално е хоспитализиран во градската болница Билкент во Анкара.

Во интервју за Анадолија, Ергит се присети на ноќта на земјотресот, велејќи дека најпрво се криел под масата во хотелската соба.

„Од собата во која престојував паднав два ката надолу. Во раката ми беше заглавен метален дел од масата, а над мене двосед, на кој имаше и други парчиња отпад. Во таа состојба чекав спас. За прв пат во животот почувствував ваков земјотрес“, изјави Ергит.

Ергит рече дека ги слушнал гласовите на некои други преживеани, па воспоставил контакт со нив.

Како што рече, си довикнале максимално, поради страв и болка од повредите, а на соговорниците им рекол дека некој дефинитивно ќе дојде да ги спаси.

Како што рече, во неговата спасувачка акција учествувале неговиот татко и колегите од Анкара, кои дошле од Анкара да им помогнат на спасувачите.

Дванаесет маслинки

„Во урнатините во кои бев имав слаба видливост на ситуацијата. Не знаев дали е ден или ноќ. Се чувствував како да сум заробен таму 10 дена. Обидувајќи се да ги оттурнам циглите околу мене со лактот, почувствував пластична кеса, ја повлеков и видов дека во неа има точно 12 маслинки. Ги јадев повремено, една по една. Триесет и два часа подоцна ме извлекоа од под урнатините“, се сеќава Ергит.

Неговиот татко, Шукру Ергит, рече дека откако дознал за земјотресот, веднаш тргнал кон Хатај, бидејќи знаел дека неговиот син е таму.

„Неговото спасување е чудо. Алах ми го даде мојот син по втор пат, првиот пат кога се роди, а сега кога е спасен. „Алах да даде трпение и милост на нашиот народ и да ја зачува нашата земја“, рече тој.

Повеќе од 24.000 луѓе загинаа, а десетици илјади се повредени во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, објавија официјални извори на двете земји, а пренесе Си-Ен-Ен.