Протести во Ерусалим за реформи во правосудството

 Во Израел денеска се одржуваат масовни протести поради плановите на премиерот Бенјамин Нетанјаху да го потчини судството на Владата.

Според весникот Харез, десетици илјади граѓани се собрале пред Кнесетот во Ерусалим, додека лидерите на опозициските партии пред протестот наредиле дека е вонредна состојба и дека нема „да дозволат уништување на држава Израел“.

На протестот се приклучија и православните Евреи, кои пред Ѕидот на плачот рецитираа молитви за благосостојба на Израел.