Путин го обвини Западот за војна против Украина во обраќањето за состојбата на нацијата

0

Непосредно пред првата годишнина од целосната инвазија на Украина што тој ја нареди, рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот за војната за време на неговото високоочекувано обраќање за состојбата на нацијата.

„Тие ја започнаа војната“, рече Путин во вторникот, мислејќи на западните држави на почетокот на својот говор. Русија само се обидуваше да ги запре борбите, тврдеше рускиот лидер во своето обраќање пред претставниците на државниот законодавен дом на Федералното собрание.

Федералното собрание е составено од Долниот дом, Државната Дума и Горниот дом, Советот на Федерацијата. Тие се собраа во центарот за настани Гостини Двор во Москва за да го слушнат зборувањето на Путин.

Уште еднаш, Путин рече дека „неонацистички режим“ е на власт во Украина. „Специјалната воена операција“, како што Москва ја нарекува војната, ќе продолжи, рече тој.

„Чекор по чекор, внимателно и доследно, ќе ги решаваме задачите кои ни претстојат“, рече 70-годишниот лидер.

Во петок ќе се одбележи една година откако Русија официјално ја започна својата целосна војна против Украина.

Појавувањето на Путин беше негово 18-то обраќање за состојбата на нацијата досега. Претходниот беше пред речиси две години и се одржа во април 2021 година. Минатата година немаше, што Путин го објасни поради многу високата „динамика на настаните“.