Путин им стигна; Веднаш пречекан на рампата

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во официјална посета на Астана, каде ќе разговара со неговиот казахстански колега Касим-Жомарт Токаев.

Путин и Токаев ќе учествуваат на форумот за меѓурегионална соработка.

Путин пристигна во главниот град на Казахстан на покана на Токаев, кој лично го чекаше на рампата за качување по слетувањето на авионот, пренесува РИА Новости.

Како што соопшти Кремљ, за време на преговорите страните планираат да разгледаат цела низа области на соработка, вклучително и меѓусебни инвестиции.

Дополнително, претседателите на Русија и Казахстан ќе разменат мислења за регионални и меѓународни прашања.

Путин и Токаев прво ќе одржат разговор во ограничен формат, а потоа ќе следат „детални руско-казашки преговори“, соопшти Кремљ.

По средбата ќе бидат потпишани документи, а претседателите ќе дадат заедничка изјава за медиумите.

Предвиден е официјален прием во чест на рускиот гостин.

Путин и Токаев ќе учествуваат преку видео врска на пленарниот состанок на XIX форум за меѓурегионална соработка меѓу Русија и Казахстан, што ќе се одржи во Коштанај, а темата на овогодинешниот форум е „Земјоделството е основа на силна економија“. пренесува РИА Новости.