ПУТИН ИСПРАТИ ЈАСНА ПОРАКА: Донесе одлука со која го загрозува водачот на платеничката група!

Оваа одлука сериозно го поткопува Пригожин

По деструктивната расправија меѓу неговите највисоки воени началници и водачот на платеничката група Евгениј Пригожин, рускиот лидер Владимир Путин се појави на страната на неговиот врв, повикувајќи руските „доброволни одреди“ кои се борат во Украина да бидат ставени под директна контрола на Министерството за одбрана.

Одлуката сериозно го поткопува Пригожин, кој ја претвори улогата на Вагнер во освојувањето на Бахмут во огромен јавен профил во Русија, кој го користи за да ги прекорува генералите на Путин и да се промовира себеси, пишува Гардијан.

Говорејќи пред група провоени блогери во вторникот, рускиот претседател рече дека ја поздравува иницијативата на министерот за одбрана Сергеј Шојгу да ги принуди платениците да потпишат договор со министерството – наредба што Пригожин ја отфрли.

„Тоа мора да се направи и мора да се направи што е можно поскоро“, рече Путин за воените договори, додавајќи дека тоа е „во согласност со здравиот разум, воспоставената практика и законот“.

Сергеј Шојгу

Претходно, Шојгу им нареди на сите доброволни одреди да потпишат договори со неговото министерство до крајот на месецот, потег што се смета за обид да владее во интеграцијата на Вагнер во армијата од страна на Пригогина.

„Вагнер нема да потпише никаков договор со Шојгу“, рече Пригожин како одговор, критикувајќи го Шојгу дека не успеал „правилно да управува со воените формации“.

Пригожин ги коментираше изјавите на Путин во средата.

„Кога почнавме да учествуваме во оваа војна, никој не рече дека ќе бидеме обврзани да склучуваме договори со Министерството за одбрана“, рече тој во ретка директна прекор на претседателот.

„Ниту еден од борците на Вагнер не е подготвен повторно да тргне по патот на срамот. И така, никој нема да потпишува договори“, рече тој, додавајќи дека верува оти рускиот претседател ќе најде „компромис“ за Вагнер.

Расправијата меѓу Пригожин и војската достигна нови височини овој месец кога руски командант го обвини Вагнер за киднапирање и мачење на неговите војници.

Интервенцијата на Путин се смета за голем поттик за Шојгу, долгогодишен сојузник на претседателот кој се соочи со политички притисок поради неуспешните напори на Москва во Украина. Тоа, исто така, го стави Пригожин во неговата најпредизвикувачка позиција од почетокот на инвазијата.

„Шојгу го има Пригожин во повеќе или помалку шах-мат позиција. Ако Вагнер не го потпише договорот за неколку недели, државата би можела да има основа да престане да го поддржува Вагнер, па дури и да преземе правни мерки против нив“, рече Дара Масикот, виш политичар. истражувач во корпорацијата Ранд.

Некои аналитичари сугерираат дека Путин најверојатно донел одлука пред неколку месеци да го ограничи влијанието на Вагнер во Украина .

„Одлуката беше донесена во јануари, но тие чекаа Вагнер да го окупира Бахмут“, рече Татјана Становаја, основач на фирмата за политички анализи „Р Политик“.

„Одлучено е, барем на територијата на Украина, сите да бидат подредени на Генералштабот“, додаде таа.

Пригожин претходно овој месец објави дека неговите трупи главно се повлекле од Бахмут.

Тој стана една од најпознатите личности од Русија за време на војната, а неговата популарност се зголеми по заземањето на Бахмут, што на Москва и донесе еден од најголемите успеси од минатото лето.

„Пригожин разбира дека неговиот публицитет е негова заштита. Тој нема официјален статус, но знае дека Путин претпочита стабилност и не би сакал да предизвика хаос со тоа што ќе им дозволи на другите да бркаат таква јавна личност“, изјави поранешен функционер во одбраната кој соработувал со него. .

Началникот на платениците продолжи со јавните напади врз руското воено раководство. Говорејќи во централниот регион Уљановск во вторникот, тој директно му противречи на Путин, кој претходно истиот ден тврдеше дека контраофанзивата на Киев не успеала на сите фронтови.

„Тие (Украина) се борат на вистински начин“, рече Пригожин, тврдејќи дека Москва не прави доволно за да се „спротивстави на противникот“.

Некои велат дека е премногу рано да се шпекулира за падот на Пригожин.

„Луѓето многупати погрешно го отпишаа Пригожин. Шојгу моментално има предност, но ако украинската контраофанзива не успее, Пригожин веројатно повторно ќе биде повикан“, изјави поранешен функционер во одбраната.

Поранешниот функционер, исто така, истакна дека Путин во вторникот посочил дека некои од критиките на Пригожин кон војската се оправдани.

„На почетокот на специјалната воена операција, брзо сфативме дека генералите не се ефикасни. Од сенките почнаа да излегуваат луѓе кои претходно не сме ги слушнале или виделе, и тие се покажаа како многу ефикасни и станаа корисни“, Путин. кажа.

Иднината на Пригожин може да зависи од успехот или неуспехот на украинската контраофанзива, тврди Становаја.

„Тој чека да види дека без неговите способности и вештини, руската армија ќе изгуби територија и дека Путин или Шојгу ќе побараат помош од него. Тој сонува за тоа“, заклучува Становаја.