ПУТИН СВИКА ИТЕН СОСТАНОК: Рускиот лидер предложи да се разгледа антитерористичката безбедност на земјата

Седницата се одржува еден ден по терористичкиот напад на украинските диверзанти врз областа Брјанск во Русија.

Во Москва започна средбата на рускиот претседател со членовите на Советот за безбедност на Руската Федерација .

Како што пренесуваат руските медиуми, Владимир Путин веднаш предложил на тој состанок да се разгледа антитерористичката безбедност на објектите со кои управуваат органите на редот.

– Денеска имаме едно, но многу важно прашање: за мерките за антитерористичка заштита на објектите кои се во надлежност на органите на прогонот. Прв ќе зборува министерот за внатрешни работи – рекол Путин, пренесува Раша тудеј Балкан.

Седницата се одржува еден ден по терористичкиот напад на украинските диверзанти на Брјанската област во Русија, кога група украински диверзанти ја нападнаа руската територија, поточно областа Климовски во областа Брјанск.

Диверзантите пукале во автомобилот, убиле двајца возрасни и раниле десетгодишно дете кое било пренесено во болница и не е во животна опасност, изјави гувернерот на регионот Александар Богомаз .

ФСБ објави дека украинските националисти, кои извршија терористички напад врз областа Брјанск, биле турнати на територијата на Украина и дека биле подложени на масовен артилериски напад.