Путин се одмаздува за нападот на Кремљ! Украина во пламен – беспилотни летала полни со експлозиви со натпис „за Москва“ летаат над Киев! (ФОТО)

0

Руската војска истрела низа ракети и беспилотни летала камикази врз Киев и други украински градови во текот на ноќта, еден ден откако Русија ја обвини Украина дека се обидела да го убие рускиот лидер со напад со беспилотно летало врз Кремљ.

Околу 40 беспилотни летала наполнети со експлозив на кои беше испишано „за Москва“ беа истрелани врз градовите низ Украина, при што се слушнаа експлозии во Киев и јужните градови Одеса и Запорожје.

Нападите уследија неколку часа откако Москва ја обвини Украина дека се обидела да го убие Путин во двоен напад со беспилотно летало врз Кремљ. Овие тврдењата украинскиот претседател Володимир Зеленски ги негираше.

Бесниот Путин лансираше 24 дронови „Шахед“ наполнети со експлозив во Киев во текот на ноќта, а уште 15 самоубиствени беспилотни летала беа лансирани во Одеса на Црното Море, но украинските воздухопловни сили успеаја да пресретнат огромно мнозинство од оружјето.

Ракети и беспилотни летала паднаа и врз јужниот град Никопол, при што беа уништени 11 украински куќи, а еден 32-годишен маж беше повреден, објави „Дејли мејл“.

Експлозиите се случија откако поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев вчера повика на елиминацијана Зеленски поради обвинувањата дека Киев се обидува да го убие Путин во наводен напад со беспилотно летало врз Кремљ.

Но, Зеленски ги негираше тврдењата на Москва, а некои експерти веруваат дека нападот со беспилотно летало во Кремљ беше цинична операција на Русија за да се одвлече вниманието на Украина од нејзината контраофанзива и да се добие поддршка дома.

Москва тврди дека два украински беспилотни летала камикази експлодирале над резиденцијата на Путин во Кремљ во раните утрински часови во планиран терористички акт и обид за атентат. М

едведев како одговор рече: „По денешниот терористички напад, не остана ниту една опција настрана од физичката елиминација на Зеленски“.

Неколку часа подоцна, Кремљ објави соопштение во кое се вели дека го задржува правото да преземе одмазднички мерки каде и кога ќе смета дека е потребно.

Но, Зеленски негираше дека го извршил нападот или се обидел да го убие Путин, велејќи: „Ние не го нападнавме Путин. Тоа го оставаме на Трибуналот. Ние се бориме на наша територија, ги браниме нашите села и градови“.