Рада Манојловиќ тешко болна!?Пејачката долго време избегнувала прегледи и болници, ова се деталите! (ФОТО)

Рада Манојловиќ крие дека е тешко болна, поради што мораше да ги откаже настапите, што досега не ѝ се случило. Таа дури работеше и кога ѝ беа повредени колената по падот од бината минатото лето во Врњачка Бања.

Како што дознаваат медиумите од извор близок до пејачката, таа веќе неколку години ги игнорира проблемите со грлото кои се почесто ѝ се враќаат и ѝ се влошуваа состојбата бидејќи само привремено ги рехабилитира, па сега решила да ги направи сите анализи и да се соочи со тоа.

– Рада две-три години буквално не може да зборува кога ќе ѝ се случи овој здравствен проблем. Секогаш пие апче за да го отвори грлото за да може да пее, никогаш не откажувала свирки поради тоа – вели извор близок до пејачката и вели дека не ѝ е гајле за тоа и дека таа едноставно нема време да се занимава со своето здравје.

– Многу луѓе околу неа ја тераа да оди на лекар, но таа имаше некаков нереален страв а не беше свесна дека тоа може да се комплицира. Посебно по смртта на нејзината мајка, од една страна не сака болници или било што со лекарите, а од друга, никогаш не би дозволила да ги изгуби настапите за да оди на преглед – вели изворот.

Овие тврдења ги поткрепува и тоа што по прегледот во 2020 година, Рада веќе беше фатена како крие дека ја завршила инфузијата, кога грлото беше причина за нејзиниот проблем.

– ,,Веќе сите сте информирани!? Ми се слоши”, рече Рада обидувајќи се да ги убеди медиумите дека е здрава.

– ,,Мислам дека пет години не сум била олку болна. Се лекувам, примам терапија, но ништо не може да ми го отвори грлото. Полесно ми е да пеам отколку да зборувам”, изјави Рада.

Бидејќи самата Рада неодамна ја извести јавноста дека мора да прими инфузија пред настап во странство, а брзото закрепнување на кое се надевала кратко траело, нејзината сестра, а неодамна и нејзината менаџерка Марија Манојловиќ за медиумите изјавила дека се работи за настинкљ, што само ги загрижи нејзините фанови бидејќи знаат дека Радмила никогаш така не се однесувала кон работата.

– ,,Рада моментално е на лекување и ќе мирува неколку дена. Позната е како голем професионалец кој речиси никогаш не откажа ниту еден настап, затоа и го разбираме интересот на медиумите за откажани настапи, но сепак нема причина да се плашиме, тоа е само настинка и умор, кој може да победи секого. Ви благодарам на сите за грижата, тоа многу и значи” – изјави Марија.

Иако пејачката неодамна се обрати во живо на Инстаграм, тоа само ги подгреа гласините дека нејзиното здравје е сериозно нарушено и дека нема друг избор освен да се лекува.

– ,,Многу сум болна, не можам да зборувам, не можам да се движам, морам да оздравам – изјави” Манојловиќ во кратката видео порака кога веќе ги откажала настапите.