Разорен удар на украинските дронови: Погодена голема руска рафинерија, одекна силна експлозија (ВИДЕО)

Руската нафтена рафинерија Славјанск во Краснодарската област беше оштетена по напад со беспилотно летало кон крајот на минатата недела, објави државната новинска агенција ТАСС, цитирајќи претставник на компанијата за безбедност.

Шест беспилотни летала погодија област на нафтена рафинерија во Славјанск во јужниот дел на Русија, Краснодар, во неделата рано наутро, соопштија локалните власти. Новинската агенција Интерфакс објави дека рафинеријата престанала да работи по нападот.

„Штетата е направена. Нејзиниот обем и големина ќе се утврдат“, изјави во понеделникот официјален претставник за безбедност Едуард Труднев, а пренесе ТАСС.

Рафинеријата во Славјанск е приватен објект со капацитет од околу 100.000 барели дневно. Произведува гориво за домашни потреби и извоз.

Русија бележи зголемување на бројот на украински напади на нејзина територија откако нејзините сили отворија ново бојно поле во североисточна украинска област Харков претходно овој месец.