РАМЗАН КАДИРОВ ГО ВРАБОТИ СИН МУ – Има само 15 години а веќе е шеф на важна функција !?

Адам Кадиров, 15-годишниот син на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, e назначен за прв човек за безбедноста на неговиот татко.

Да посетиме, помладиот Адам Кадиров годинава беше снимен како тепа затвореник во притвор.

Еден од највисоките безбедносни функционери во Чеченија, Замид Чалаев, вели дека Адам Кадиров бил назначен за директор на одделот за безбедност на чеченскиот лидер.

Сојузниците на чеченскиот лидер го пофалија Адам Кадиров, кој овој месец наполни 16 години, за неговата храброст и му честитаа на назначувањето.

Рамзан Кадиров и неговиот син Адам

Во септември, Адам Кадиров наиде на осуда од светот, како и од некои тврдокорни про-Кремљ аналитичари, откако неговиот татко објави видео на социјалните мрежи на кое се гледа како Адам Кадиров удира и клоца затвореник обвинет за палење на Куранот.

Рамзан Кадиров, сојузникот на Владимир Путин, тогаш изјави дека е горд на својот син и дека го почитува Адам Кадиров бидејќи ги стекнал идеалите за чест, достоинство и одбрана на својата вера.

РИА Новости пред два дена објави дека Адам Кадиров во октомври ја добил титулата – „Херој на Чеченија“. 

Прес-службата на Рамзан Кадиров не одговорила на барањето на медиумската агенција Reuters за коментар.