РАСТЕ РИЗИКОТ ОД ГЛОБАЛНА РЕЦЕСИЈА: Волстрит паѓа, ФЕД ги зголеми каматните стапки, а биткоинот достигна рекордно ниско ниво

Цените на акциите на Волстрит паднаа шести ден бидејќи централните банки ширум светот ги зголемуваат каматните стапки за да ја ограничат инфлацијата, зголемувајќи го ризикот од рецесија.

Dow Jones се лизна за 741 поен или 2,42 отсто, на 29.927 поени, додека S&P 500 потона за 3,25 отсто, на 3.666 поени, а индексот Nasdaq 4,08 отсто, на 10.646 поени.

По растот претходниот ден, Волстрит вчера повторно остро падна, бидејќи централните банки ширум светот ги зголемуваат каматните стапки за да ја ограничат инфлацијата, зголемувајќи го ризикот од рецесија.

Зголемени каматни стапки

Во средата американската централна банка (ФЕД) ги зголеми каматните стапки за дури 0,75 процентни поени, што е најголемото еднократно зголемување на цената на парите од 1994 година.

Затоа, тие сега се движат во опсег од 1,5 до 1,75 отсто, што е нивно највисоко ниво од март 2020 година и избивањето на кризата со корона.

Со оглед на тоа што инфлацијата е на највисоко ниво во последните 40 години, над 8,5 отсто, се очекуваат дополнителни зголемувања на каматните стапки. ФЕД проценува дека до крајот на годината каматните стапки би можеле да достигнат 3,4 отсто, што е највисоко од 2008 година.

Лидерите на ФЕД сметаат дека американската економија ќе избегне рецесија и покрај зголемувањето на каматните стапки, но значително ги намалија проценките за растот на економијата оваа година, од 2,8 на 1,7 отсто.

Аналитичарите во банката „Велс Фарго“ сега мислат дека има 50 отсто шанси за наскоро рецесија. И многу други банки, вклучувајќи ги Дојче банк и Морган Стенли, предупредуваат дека ризиците од рецесија растат.

Еден ден по ФЕД, Централната банка на Швајцарија исто така ги зголеми каматните стапки, за прв пат по 15 години, сигнализирајќи дека е загрижена за високата инфлација, според експертите.

Вчера и британската банка ги зголеми каматните стапки петта сесија по ред.

Затоа, инвеститорите стравуваат дека напорите на централните банки за ограничување на инфлацијата може да доведат до нагло забавување на растот на светската економија и до рецесија.

Поради сето ова, индексот S&P 500 загуби околу 23 отсто од почетокот на годината.

Криптовалути

Биткоинот продолжува да паѓа. Во четвртокот, популарната криптовалута падна за 7,03% на 20.969,32 долари, губејќи 1.585,95 долари од претходното затворање.

Биткоинот, најголемата и најпозната криптовалута во светот, се намали за 56,5% од овогодинешниот максимум од 48.234 долари на 28 март.

Ethereum падна за 10,71% до 1104,76 долари во четвртокот, губејќи 132,47 долари од претходното затворање.