Резиме од средбата Таравари – Ковачевски, АА со едната нога во Владата

Влезот на Алијансата за Албанците (АПС) во Владата е се поизвесен по средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на АСЕ, Арбен Таравари, на која се договорија за повеќето од големите за програмските определби, но не зборуваа за кадровски решенија. За епилогот од синоќешната средба Ковачевски го информираше Извршниот совет на СДСМ, кој донесе едногласна одлука за формирање работна група за продолжување на разговорите со АХВ врз програмски и политички принципи.

„Основните претпоставки на оваа владина шема се во согласност со она што Алијансата го претставува за Албанците, а тоа е стратешкото партнерство со САД, продолжувањето на патот кон евроинтеграциите, воведувањето на сите реформски закони и сите други неопходни одлуки за продолжување на патот кон ЕУ“, изјави синоќа Ковачевски пред седницата на Извршниот совет на СДСМ.

Премиерот рече дека во поголем процент се договориле со АА, додека во делот на сите други аспекти за можна соработка предупреди дека разговорите ќе продолжат.

„На средбата со Алијансата за Албанците прво разговаравме за текот на скрининг-процесот што државата го има со ЕУ, за претседавањето со ОБСЕ, за стратешкиот дијалог што го развиваме со САД и за акцискиот план кој се подготвува од Владата и разговаравме за можно проширување на владиното мнозинство со АА. Не разговаравме за кадровски решенија“, информира Ковачевски, предупредувајќи дека во текот на следните денови ќе имаат средби и со Алтернатива.

Според Таравари, пак, големи се шансите неговата партија да влезе во Владата и 90 отсто од програмските определби се синхронизирани.

„Влезот на Алијансата за Албанците во Владата не е дефинитивен, но можностите за тоа се големи. Околу 90 проценти од програмските определби се синхронизирани, но за кадровски решенија воопшто не разговаравме“, изјави Таравари по средбата.

Како што истакна, за кадровски решенија ќе се разговара во наредните денови.

Таравари додаде дека еден од ресорите за кој „имаат подобар кадар“ е Министерството за здравство, но како што напомена, разговорот на оваа тема воопшто не е започнат.

Како што информираа по состанокот на ИК на СДСМ, портпаролката Богданка Кузеска, покрај Ковачевски, ќе учествуваат и постојаниот секретар на партијата, Миле Зечевиќ, членот на Централниот совет, Љупчо Николовски, како и координаторот на групата пратеници во работната група во Собранието Јован Митрсвски.

Заедничка оценка на ИК на СДСМ, како што рече Кузеска, е дека Алијансата го поддржува концептот за европска Македонија, а со тоа директно придонесува за остварување на нашите национални стратешки и државни интереси за спроведување на реформите и сите неопходни чекори за Членството во ЕУ преку директно учество.

Наша одговорност пред граѓаните, нагласи таа, е да обезбедиме иднина на државата, подобар економски стандард за живот на сегашните и идните генерации.

Напоменувајќи дека соработката со АШ значи и зголемување на парламентарното мнозинство. Тоа, нареди тој, е чекор напред за проширување на алијансата за поддршка на членството во ЕУ со сите неопходни реформи, чекори и одлуки.

Ковачевски и Таравари досега оствариле две средби околу евентуалниот влез на АХ во владината коалиција.