РЕЦЕПТ ЗА ПРОБИОТСКА ЛИМУНАДА КОЈА ГИ ЧИСТИ ЦРЕВАТА: Направете еликсир за имунитет, детоксикација и подобро варење од 3 состојки

Како да направите пробиотска лимонада за чистење на цревата, детоксикација и зајакнување на имунитетот – пијалок кој го подобрува здравјето на цревата и целокупното здравје!

Лимонадата  е освежителен  пијалок  кој го пиеме за задоволство, но и за здравјето на целиот организам. Напитокот кој е полн со  витамин Ц  и благотворно делува на имунитетот, сега може да донесе уште една здравствена предност –  пробиотик . Ако имате проблем со  надуеност , гасови, сакате да ги детоксицирате цревата и да го подобрите варењето, тогаш пробиотската лимонада е вистинскиот еликсир за вас.

Рецепт за пробиотска лимонада

Компоненти:

  • 6 чаши вода
  • 1 чаша мед
  • 1 чаша сок од лимон
  • 1/2 чаша свежа сурутка

Подготовка:

Загрејте ја водата во тава на тивок оган, одржувајќи ја доволно топла за да се раствори медот (околу 40 степени C). Мешајте го медот постојано додека целосно не се раствори во водата. Исклучете го огнот и извадете ја тавата од шпоретот. Изматете ги сокот од лимон и сурутката во медената вода додека целосно не се соединат.

Истурете ја лимонадата низ тесна инка во шишиња со капаци. Затворете ги шишињата и оставете ја лимонадата да отстои на собна температура за состојките да ферментираат, околу четири до седум дена. Можете да го отворите шишето за да проверите дали пијалокот станал потребната карбонизација.

Како состојките од пробиотската лимонада влијаат на здравјето:

Медот служи како идеална природна замена за вештачките засладувачи и нуди дополнителни својства за зајакнување на имунитетот. Тој е одличен антиоксиданс, содржи растителни влакна, промовира здрави бактерии во цревата. Медот е исто така моќен антимикробен и антибактериски агенс. Свежата сурутка (еден од главните протеини во млекото) е одличен извор на висококвалитетни протеини, бидејќи ги содржи сите есенцијални амино киселини, плус витамини и минерали. И не би било лимонада без лимони, кои се преполни со витамин Ц, се моќни  антиоксиданти  и се богати со есенцијални хранливи материи. Меѓутоа, она што му дава на овој пијалок неговиот пробиотски ефект  е ферментацијата , поради што е важно да се остави да отстои.

Напомена: Пред да го употребите напитокот, консултирајте се со лекар кој има познавања за вашата здравствена состојба.