Ричарлисон го критикуваше Конте: Не знам зошто не сум во почетниот тим

0

– Фудбалерот на Тотенхем, Ричарлисон изјави дека е незадоволен од неговата улога во тимот по ремито на домашен терен во реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите со Милан (0:0).

Милан отиде понатаму бидејќи победи (1:0) гол на првиот натпревар против Спарс. Играчот на теренот влезе во 70. минута.

– Не разбирам зошто седам на клупата. Се ми помина добро, дојде одличен период, ги победивме Вест Хем и Челзи. И одеднаш ме ставија на клупата и ме пуштија на пет минути против Вулверхемптон. Прашав: “Зошто е тоа?” Но, не добив одговор“, е цитиран Ричарлисон од „ESPN“

Тој рече дека не разбира зошто тренерот го оставил на клупата.

– Оваа сезона, извинете за изразот, е ср.ње затоа што не играм. Ме попречи повреда, но сега, влегувајќи на теренот, подготвен сум да го дадам животот. Имав добри два натпревара. Мислам дека заслужувам да бидам во стартната постава додаде Ричарлисон.

Британските медиуми сметаат дека позицијата на тренерот Конте во Тотенхем е неизвесна по елиминацијата од Милан во ЛШ и променливите настапи во Премиер лигата.