Роналдињо ја започнува светската лига на уличен фудбал

0

Светската улична лига на Роналдињо ќе започне кон крајот на 2023 година, соопштија организаторите во саботата

Бразилската легенда Роналдињо започнува светска лига на уличен фудбал за да им даде шанса на талентираните млади играчи да ги покажат своите вештини и да го следат истиот пат до ѕвезда како поранешниот играч на Барселона, пренесува Анадолија.

„Светската улична лига на Роналдињо ќе започне на крајот на 2023 година“, објавија организаторите во саботата.

Првично ќе вклучува проба на социјалните мрежи каде играчите на уличен фудбал од сите возрасти ќе можат да ги применат своите најдобри вештини и трикови во акција во обид да се приклучат на еден од тимовите на натпреварувањето.

Директни натпревари и натпревари за вештини ќе се одржат во поголемите градови низ светот, а тимовите ќе се натпреваруваат во лига за титулата „РГСЛ шампиони“ и ќе станат дел од она што ќе се вика Ronaldinho Globe Street Team.

„Веруваме дека ова е можност која се случува еднаш во животот да им дадеме поддршка на играчите на иднината“, рече Роналдињо во објавувањето на проектот.

Детали за точната локација и време на настанот се уште не се објавени.

За да ја започне лигата, Роналдињо, двапати најдобар светски играч на годината, ги здружи силите со спортскиот агент и поранешен играч Роберто де Асис Мореира и Софи Вотс, ко-основач на Лигата на легендите на Мајк Тајсон.

„Роналдињо и јас пораснавме во сиромашна заедница во Бразил. Од прва рака ја знаеме моќта на уличниот фудбал во зајакнувањето на младите и целосно сме посветени на откривање и поддршка на уличните фудбалери ширум светот преку RGSL“, рече Мореира.