Русите создадоа серија светови на вештачка интелигенција во Х, преправајќи се дека се Американци

Американските власти велат дека презеле акција против разузнавачка операција управувана од ВИ, управувана од Русија, која вклучува околу 1.000 сметки за кои се тврди дека се американски.

Скаунтите на платформата Х беа креирани за да се шират проруски приказни, но тие беа автоматизирани „светови“ – значи не вистински луѓе, пренесува Телеграфи.

Во судските документи објавени во вторникот, американското Министерство за правда објави дека операцијата била организирана од заменик-уредник на Russia Today (RT) во сопственост на Кремљ.

RT води ТВ канали на англиски и на неколку други јазици, но изгледа многу попопуларен на социјалните мрежи отколку на конвенционалните бранови.

Министерството за правда заплени две веб-локации кои се користат за објавување е-пошта поврзани со сметки на бот и нареди на платформата X да предаде информации поврзани со 968 сметки за кои иследниците велат дека се ботови.

Според судските документи, вештачката интелигенција била користена за креирање на сметките, кои потоа ширеле проруски наративи, особено за војната во Украина.

„Денешните дејствија претставуваат први во нарушувањето на фармата за генерирање на социјални медиуми засилена со вештачка интелигенција спонзорирана од Русија“, рече директорот на ФБИ, Кристофер Вреј.

„Русија имаше намера да ја искористи оваа фарма на светови за да шири странски дезинформации генерирани од вештачката интелигенција, зголемувајќи ја нивната работа со помош на вештачка интелигенција за да ги поткопа нашите партнери во Украина и да влијае на геополитичките наративи поволни за руската влада“, додаде тој.

Сега се чини дека сметките се избришани од платформата Х, а „скриншотите“ споделени од истражителите на ФБИ покажаа дека имаат многу малку следбеници.

Судските документи детализираа како таканаречената „светска фарма“ била замисла на заменик-уредник на RT кој барал нови начини за дистрибуција на приказни.

RT America беше затворена кога неколку големи американски провајдери на кабелска телевизија ја отфрлија набргу по руската инвазија на Украина во 2022 година.

Друг вработен во RT ја разви мрежата, се вели во судските документи – а подоцна и еден руски разузнавач се приклучи на напорите, кои Министерството за правда го окарактеризира како обид „да се сее раздор во Соединетите држави со ширење дезинформации“.

Ана Белкина, заменик-главен уредник на RT, изјави за Би-Би-Си преку е-пошта: „Повеќе од среќна сум што се грижам за мојата фарма (дача) – која се состои главно од домати и винова лоза, но за жал без никаква помош од ФСБ“.

За случајот не е објавена кривична пријава, но Министерството за правда соопшти дека истрагата е во тек.

Нина Јанкович, која го предводи Американскиот проект за сончева светлина, непрофитна организација која се обидува да се бори против ширењето на дезинформации, рече дека не е изненадувачки што операцијата поврзана со Русија се потпира на вештачката интелигенција за создавање лажни сметки.

„Вештачката интелигенција сега е очигледно дел од дезинформацискиот арсенал“, додаде Јанкович.