Русија: Извршивме голем напад врз украинските енергетски капацитети

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руските сили вчера извршиле голем напад врз критично важни енергетски објекти на украинскиот воено-индустриски комплекс. Министерството не ги идентификуваше енергетските капацитети за кои тврди дека биле погодени. Тие велат дека нападот го блокирал и транспортот на странско оружје и муниција по железнички пат до бојното поле во Украина.

Русија вчера изврши ракетен напад од големи размери во Украина, чија цел беа неколку градови, вклучувајќи го и главниот град Киев. Вооружените сили на Украина доцна синоќа соопштија дека руските сили истрелале повеќе од 100 проектили и извршиле 12 воздушни напади и 20 гранатирани напади. Се вели дека се уништени 61 руски крстаречки проектил.

Украинскиот министер за енергетика Герман Галушченко изјави дека Русија ги погодила електраните во шест региони со проектили и беспилотни летала, предизвикувајќи прекин на електричната енергија во поголемиот дел од земјата.