,,Русија не се шегува, го дуплира производството на оружје!” Шојгу: Украина го загуби ова дури минатиот месец

0

Русија треба да го удвои производството на високопрецизно оружје што е можно поскоро, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Тој истакна дека украинските војници изгубиле 430 тенкови и други оклопни возила, 277 беспилотни летала и осум авиони во април, изјави Шојгу на тематската конференција на Министерството за одбрана на Русија, пренесува РИА Новости.

– Нашите војници уништија осум авиони, 277 беспилотни летала, 430 тенкови и други оклопни борбени возила, 18 повеќецевни ракетни системи, 225 артилериски парчиња и минофрлачи – рече Шојгу, осврнувајќи се на загубите на непријателот во април.

Рускиот министер ги процени загубите на вооружените сили на Украина за месецов на повеќе од 15.000 војници.

– Руските вооружени сили се активни долж целата линија на контакт. И покрај невидената воена помош од западните земји, непријателот трпи значителни загуби. Само во последниот месец изгубија повеќе од 15.000 луѓе – рече Шојгу.