Русија повторно ја зголемува испораката на гас преку Украина

Русија повторно испорачува повеќе природен гас низ Украина кон Европа по неодамнешните намалувања, соопшти денеска државната енергетска компанија Газпром.

– Русија повторно испорачува повеќе природен гас низ Украина кон Европа по неодамнешните намалувања, соопшти денеска државната енергетска компанија Газпром.

– Газпром испорачува руски гас по транзит низ територијата на Украина во обем што го потврди украинската страна на гасната компресорска станица Суџа: 29,4 милиони кубни метри на 1 февруари, изјави портпаролот Сергеј Купријанов во Москва, пренесе ДПА.

Гаспром вчера испумпа 24,2 милиони кубни метри – околу 20 проценти помалку – преку Украина користејќи го објектот Суџа лоциран во јужниот дел на рускиот регион Курск.

Зголемувањето најверојатно се должи на фактот што цената на гасоводниот гас повторно стана поатрактивна за трговците на големо. 

Во јануари цените на самото место каде што се тргуваат краткорочни договори за снабдување со гас паднаа поради релативно топлото време. Но, со почетокот на февруари поевтинија и договорите за гасоводен гас, кој вообичаено се тргува еден месец однапред.

И покрај зголемувањето, Русија сè уште испорачува значително помалку гас во Европа отколку пред почетокот на војната во Украина пред речиси една година. Москва ја прекина испораката преку гасоводот Северен тек 1 Балтичко Море во септември поради наводни технички проблеми. Набргу потоа, подводна експлозија целосно ги стави вон употреба гасоводните цевки.