„Русија сакаше да влезе во НАТО“ – Карлсон откри нови детали од разговорот со Путин

0

По двочасовното интервју со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, американскиот новинар Такер Карлсон рече дека имал неофицијален разговор со Путин по завршувањето на нивното интервју. Сепак, тој не сакаше да открие за што зборуваат.

Карлсон рече дека Путин изгледа подготвен да преговара со Западот и за крајот на украинскиот конфликт и за новата рамнотежа на силите во светот.

– Дипломатијата е уметност на компромис и речиси сите „освен можеби САД за време на униполарниот период“ го разбираат тоа. Но, иако Путин сака конфликтот да заврши, неговата позиција само ќе станува посилна колку подолго ќе трае – рече Карлсон.

Едно од најголемите откритија во интервјуто со Карлсон беше дека Русија побарала да се приклучи на НАТО – и додека тогашниот претседател на САД Бил Клинтон се чинеше дека е за тоа, неговите помошници се спротивставија на идејата и таа на крајот пропадна.

Бидејќи целта на НАТО беше да го задржи Советскиот Сојуз надвор од Западна Европа, Карлсон во Дубаи рече : „Ако Русите побараат да се приклучат на Алијансата, тоа би значело дека сте го решиле проблемот и можете да продолжите кон нешто конструктивно со живот.”

– Но, ние го одбивме . Седнете во сауна еден час и размислете што значи тоа – додал Такер Карлсон.

Проблемот со западните политичари

Политичарите на Запад не си поставуваат „остварливи“ цели, тврди Карлсон.

– Лично слушнав претставници на американската влада како велат добро, само треба да и’ го вратиме Крим на Украина. Тоа нема да се случи, освен со нуклеарна војна. Тоа е всушност лудо“, рече тој. 

– Дури и изнесувањето на таква идеја покажува дека сте дете, дека воопшто не ја разбирате темата и дека немате вистинско чувство за тоа што е можно – заклучи новинарот.

Според Карлсон, еден од најголемите проблеми во САД и воопшто на Западот е тенденцијата сè да се сведе на Минхенската конференција од 1938 година, каде што Британија и Франција се обидоа да ја „смират“ нацистичка Германија давајќи ѝ дел од Чехословачка.

– Историскиот образец за американското креирање политики е мал – навистина има само еден – и тоа е период од две години во доцните 1930-ти, и сето тоа се заснова на тоа разбирање на историјата и човечката природа. Тоа е лудо“, изјави Карлсон.

Запрашан зошто не покренал одредени теми со Путин, Карлсон рече дека сака да го направи интервјуто затоа што го интересира како рускиот лидер го гледа светот.

Повеќето новинари кои интервјуираат лидери кои САД не ги сакаат имаат тенденција да зборуваат за себе, додаде Карлсон, и бидејќи се грижеше само за одобрувањето на неговата сопруга и нивните деца, тој немаше потреба да се истакнува.

Запрашан да го коментира поранешниот кандидат за претседател на САД, Хилари Клинтон, нарекувајќи го „корисен идиот “ за Русија, Карлсон се насмеа.

-Таа е дете, не ја слушам. Како е со Либија – праша тој.