Русија тврди дека соборила 3 украински дрона над Калуга

0

 – Русија тврди дека денес соборила три украински беспилотни летала над регионот Калуга.

„Утрово, околу 5:00 часот по московско време, беше спречен обид на режимот на Киев да изврши терористички напад со три беспилотни летала врз објекти во регионот Калуга“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Во соопштението се вели дека сите беспилотни летала биле „навремено детектирани и уништени“ од руските системи за противвоздушна одбрана, и се додава дека нема материјална штета или жртви.

Украинските власти сè уште не го коментирале тврдењето, а независната проверка на тврдењата на Русија е тешка поради тековната војна.