Русија тврди дека убиството на воениот дописник Владлен Татарски го „планирала“ Украина

0

Русија денес тврди дека убиството на воениот дописник Владлен Татарски во експлозија во кафуле во градот Санкт Петербург во неделата било „планирано“ од специјалните служби на Украина.

 Русија денес тврди дека убиството на воениот дописник Владлен Татарски во експлозија во кафуле во градот Санкт Петербург во неделата било „планирано“ од специјалните служби на Украина.

„Ова е терористички чин, ја видовме изјавата на НАК (Национален антитерористички комитет). Сега е во тек активната фаза на истрагата, гледаме многу енергични чекори за приведување на осомничените. Во секој случај, да бидеме трпеливи и да ги почекаме изјавите на нашите специјални служби што работат таму“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на брифингот со новинарите.

Во одговорот на прашањето дали рускиот претседател Владимир Путин бил информиран за оваа тема, Песков рече дека Путин веднаш бил информиран.

„Им посакуваме брзо закрепнување на оние што настрадаа како резултат на овој терористички напад и, се разбира, сочувство до семејствата и пријателите на (Максим) Фомин, кој загина како резултат на овој терористички напад“, додаде тој.

Претходно истиот ден НАК тврдеше дека експлозијата во која загина Татарски била „планирана“ од специјалните служби на Украина.

„Терористичкиот акт извршен на 2 април во Санкт Петербург против познатиот новинар Владлен Татарски беше планиран од специјалните служби на Украина, со учество на агенти што соработуваат со таканаречениот антикорупциски фонд Навални, чиј активен поддржувач е приведената (Дарија) Трепова“, беше објавено во соопштението на НАК на руската социјална мрежа ВК.

Во меѓувреме, според прес-службата на руското Министерство за здравство, бројот на повредени од експлозијата во кафулето се искачи на 32.

Рускиот истражен комитет објави дека отворил кривично дело за експлозијата, со подоцнежна изјава за Телеграм, во која се вели дека неговиот персонал ја привел Трепова под сомнение дека е вмешана во експлозијата.

Украинските власти допрва треба да одговорат на тврдењата.

Еден од највлијателните воени блогери во Русија, Татарски, имаше повеќе од 560.000 следбеници на Телеграм.