РУСИЈА ЈА НАПАДНА УКРАИНА СО ХИПЕРСОНИЧНА КАМА: ПОТВРДИ Командантот на украинската армија Залужни! Киев молчи за тоа што било цел на нападот

0

Началникот на Генералштабот на украинската армија, генерал Валериј Залужни , соопшти дека рано утринава руската авијација користела хиперсонична ракета Кинжал лансирана од борбен авион МиГ 31К што полетал од Белорусија при напад на цели во Украина. Не се знае која е целта на нападот на Кинжал.

Инаку, Украина соопшти дека до попладнево на нивна територија биле лансирани 55 крстосувачки ракети H101, H 555, H 59 и Kinzhal H47.

Во нападот на Украина учествуваа и борбени авиони Су35, МиГ31К и стратешки бомбардери ТУ 95МС . Некои од ракетите беа лансирани од Црното и Азовското Море.

ХИПЕРСОНИЧНА КАМА ЗА РАКЕТИЛА

Интересно е што Кинжал за прв пат стана познат на јавноста на 3 март 2018 година, кога рускиот претседател Владимир Путин во својот говор го претстави новото оружје на руската армија. Имено, Путин објави дека Русија почнала да развива ново стратешко оружје, кое, според него, е имуни на противракетната одбранбена способност на непријателот.

Путин изјави дека основата на новото стратешко оружје на Русија се хиперсонични ракети со воздушно лансирање кои можат да користат нуклеарни или конвенционални боеви глави.

Руските воени планери веруваат дека тогаш рекоа дека новото оружје всушност ќе следи иновативен дизајн, што ги прави имуни на сегашните или идните борбени способности за ракетна одбрана против напади со балистички ракети.

Во својот говор , Владимир Путин изјави дека руските воздухопловни сили воведоа хиперсонична ракета (Кинжал), или во превод „кама“ во оперативна употреба. Според Путин, оваа ракета може да носи конвенционална или нуклеарна боева глава. Се лансира од авиони кои можат да достигнат брзина од 2,8 маха на голема височина (платформа МиГ-31). Веднаш по лансирањето, оваа ракета достигнува хиперсонична брзина од неверојатни 10 маха. Самата ракета има контролиран лет и маневрирање во текот на сите фази на летот од моментот на лансирање. Според Путин, дострелот на оваа ракета е 2.000 километри.

Подоцна оваа информација беше потврдена.

Кинжал ја доби ознаката Kh-47M2, дострелот на ракетата е повеќе од 2.000 km, околу 1.240 милји. Ракетата има фрагментирана боева глава од 1.100 фунти (498 кг) или нуклеарна боева глава од 500 kT со 33 пати поголема моќност од атомската бомба Fat Man, фрлена од Американците на Хирошима. Оваа ракета достигнува брзина над 10 маха и може да врши заобиколни маневри во сите фази на летот. Може да биде вооружен со конвенционални или нуклеарни боеви глави, а може да биде лансиран од бомбардери Ту-22М3 или пресретнувачи МиГ-31К.

За Kh-47M2 Kinžal често се вели дека е авионска верзија на балистичката ракета Искандер.

Приказната за Кинџал во светските медиуми се појави на 8 февруари минатата година, 16 дена пред почетокот на руската воена инвазија на Украина, кога МиГ-31К со оваа ракета слета во воздухопловната база Чакаловски во руската енклава Калининград.