РУСКИОТ БОМБАРДАР УШТЕ ПОМОЌЕН: Белиот лебед опремен со НОВИ РАКЕТИ, еве што уште ќе добие руската армија до крајот на 2023 година

0

Руските стратешки ракетни носачи Ту-160 добија нови крстосувачки ракети Х-БД со дострел од над 6.500 километри, се вели во видеото објавено од руското Министерство за одбрана.

Ту-160, опремен со нови ракети, денеска им беше покажан на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на аеродромот Кневичи кај Владивосток. Ту-160 претходно беше опремен со крстосувачки ракети Х-101 со максимален домет од околу 5.500 километри.

Генерал-полковник Сергеј Кобилаш, командант на авијацијата со долг дострел, за време на значајната посета на Сергеј Шојгу, шефот на руското Министерство за одбрана и Ким Џонг Ун, севернокорејскиот лидер, на аеродромот Кневичи во Приморје, откри клучни детали за гореспоменатиот проектил.

бомбардер ТУ-160
СЛИКА: ПРИНТСКРИН

Истакнувајќи ја информацијата, Кобилас рече: „Проектилот H-BD, сместен во два чаури со по шест проектили, има дострел кој надминува 6,5 илјади километри“.

Технолошко чудо

Именуван по неговата функција, проектилот значи „долг дострел“, манифестирајќи се како производ базиран на крстосувачката ракета H-101. Создавањето на H-BD се одвиваше под покровителство на Raduga MKB, значајна компонента на Tactical Missile Weapons Corporation.Сепак, поради доверливост, прецизните технички спецификации на проектилот остануваат необјавени.

Непотврдените податоци сугерираат дека H-BD може да се пофали со импресивна маратонска способност што покрива опсег помеѓу 7,5 и 8,5 илјади километри.

После тоа, проектилот има потенцијал да биде вооружен со повеќекратна боева глава, дизајнирана да погоди две различни цели на оддалеченост од 100 километри. Прашањето за опремување на ракетата со нуклеарно полнење сè уште постои, велат новинарите на aif.ru.

@sputnik.by Ту-160 получили новые крылатые ракеты Х-БД с поразительной дальностью в 6 500+ км: Россия укрепляет свою военную мощь #россия #кндр #кимченын #шойгу #ту160 #ракета #новости ♬ оригинальный звук – Sputnik Беларусь

Гласини за ракетата H-BD

Руската крстосувачка ракета Х-БД беше предмет на различни гласини во врска со нејзините материјали. Една гласина сугерира дека проектилот е направен од напредни композитни материјали, што му дава зголемена издржливост и скришум способности.

Се верува дека овие материјали ја прават ракетата поотпорна на откривање од радарските системи, овозможувајќи и поефикасно да навлезе во непријателската одбрана. Сепак, важно е да се напомене дека овие гласини се шпекулативни и не се потврдени од официјални извори.

Имаше гласини и за боевата глава за крстосувачка ракета H-BD. Некои извори тврдат дека ракетата е опремена со конвенционална експлозивна боева глава, додека други сугерираат дека може да има опција за нуклеарна боева глава.

Точните спецификации на боевата глава остануваат доверливи информации и тешко е да се утврди точноста на овие тврдења. Покрај тоа, постојат тврдења дека проектилот е способен да маневрира во лет, што го отежнува пресретнувањето. Официјалните информации за опсегот, маневрирањето и другите карактеристики на H-BD се ограничени и не се јавно достапни.

Што ќе добие Русија до крајот на 2023 година?

Сергеј Шојгу, за време на состанокот во седиштето на руската Пацифичка флота на 16 септември, објави дека десетина од најмодерните поморски бродови ќе се приклучат на редовите на руската морнарица. Неговата изјава вклучува и површински и подводни пловила.

– Воената морнарица веќе доби две нови дополнувања оваа година, а до крајот на годината очекува уште 12. Ова проширување на флотата особено ќе ги вклучи фрегатата Адмирал Головко, стратешката ракетна подморница Цар Александар 3 и нуклеарната подморница Краснојарск, соопшти раководителот на одделението.

Една недела претходно, на 5 септември, Шојгу ширеше информации за потенцијалното засилување на руските воздушни сили. До крајот на 2023 година, оваа сила би можела да биде засилена со четири дополнителни ракетни бомбардери Ту-160М.

– Оваа година може да донесе шест Ил-76МД-90А и четири Ту-160М на националните вооружени сили, рече тој за време на конференцијата.