Руско Министерство за одбрана: Фрегатата симулираше напад со хиперсонични ракети во Атлантикот

Руското Министерство за одбрана соопшти дека фрегатата „Адмирал Горшков“ ги тестирала своите ударни способности во западниот дел на Атлантскиот Океан.

Министерството објави дека фрегата извршила компјутерска симулација на хиперсонични ракети Циркон.

Тие имаат домет од 900 километри и можат да патуваат со неколку пати поголема брзина од звукот, што значително ја отежнува одбраната од нив. Во соопштението не се наведува дека фрегата ги лансирала проектите.

Тензиите меѓу Западот и Русија достигнаа највисока точка во последните години поради конфликтот во Украина. Руските власти во неколку наврати сугерираа дека Русија би можела да го искористи својот нуклеарен арсенал, најголем во светот, доколку се чувствува загрозена поради поддршката на Западот за Украина.