САД го критикуваа „одвратниот“ повик на израелскиот министер за уништување на палестинското село

0

Портпаролот на Стејт департментот ги повика премиерот и другите израелски официјални лица „јавно и јасно да ги отфрлат“ коментарите.

Соединетите Држави го критикуваа повикот на израелскиот министер за финансии во средата да го уништи палестинското село Хувара, велејќи дека тоа е „неодговорно“, „одвратно“ и „одвратно“.

„Како што го осудуваме палестинското поттикнување на насилство, ги осудуваме и овие провокативни забелешки кои исто така претставуваат поттикнување на насилство“, им рече на новинарите портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Тој ги повика израелскиот премиер Нетанјаху и другите високи израелски функционери „јавно и јасно да ги отфрлат и отфрлаат овие коментари“.

Израелскиот министер за финансии Безалел Смотрич рече дека Хувара треба да биде „избришана“ од израелската влада по неодамнешното насилство во окупираните села на Западниот Брег по убиството на двајцата израелски браќа.