САД: Пукање во продавница на Волмарт

0

Американската полиција соопшти дека четири лица се повредени во пукање во продавница на Волмарт во Охајо, а напаѓачот се самоубил.

Американската полиција соопшти дека четири лица се повредени во пукање во продавница на Волмарт во американската сојузна држава Охајо, а напаѓачот се самоубил.

Полицијата соопшти дека нападот се случил во понеделникот и дека сите повредени се пренесени во болница, јави Танјуг, повикувајќи се на АП.

Засега не е позната состојбата на нивните повреди, како и идентитетот и мотивот на нападот.

ТВ WHIO објави дека најмалку едно лице е убиено, а три други се повредени во пукање во продавница во Биверкрик.

Очевидци изјавија дека маж отворил оган со автоматска пушка.

Полицијата во Биверкрик соопшти дека одговорила на пукањето и дека веќе нема закана за безбедноста, објави Ројтерс.

Полицијата во Биверкрик соопшти дека одговорила на пукањето и дека повеќе нема закана за јавноста.

„Нема повеќе закана“

Зградата е обезбедена и „во овој момент нема активна закана“, соопшти полицијата на платформата на социјалните мрежи Х, без да соопшти никакви детали за можни жртви.

Сликите од местото на настанот покажуваат редица полициски автомобили со запалени светла надвор од продавницата.

„Буквално само пазарев за Денот на благодарноста и овој човек помина покрај мене со автоматска пушка и почна да пука“, рече една жена во видеото објавено на социјалните мрежи, додавајќи дека не може да утврди дали некој е повреден или убиен. „Трчав… Пукаше 10 пати… Среќна сум што сум жива“, рекла таа во солзи.

Друг сведок на социјалните мрежи го опиша напаѓачот како „висок, млад бел човек“ кој носел воена торба.

Биверкрик е град со речиси 46.000 жители источно од Дејтон.