Сакаат контраофанзива ама немаат со што! Зеленски призна: Украина е во очајна положба

0

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека вооружените сили на Украина сè уште не можат да започнат контраофанзива, која беше планирана за пролет, нагласувајќи дека на Киев му требаат муниција и борбени авиони.

– ,,Уште не можеме да почнеме” – рече Зеленски во интервју за јапонскиот весник „Јомури“ – пренесува Униан.

Тој призна дека ситуацијата на истокот на Украина е лоша, главно поради недостигот на муниција.

– ,,Чекаме муниција од нашите партнери” – рече Зеленски.

Според него, руските сили дневно користат три пати повеќе муниција отколку вооружените сили на Украина.