Самит на НАТО, Харадинај: Сегашното раководство на Косово го оневозможи разговорот за членство во оваа организација

Денеска во Вашингтон започнува самитот на НАТО, кој се одржува на 75-годишнината од основањето на оваа организација.

Претседавачот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, вели дека би било прекрасно доколку на овој самит се разговарало за членството на Косово во НАТО, но дека актуелното раководство оневозможило такво нешто, пренесува Телеграфи.

„Прекрасна вест би била Косово да се најде на масата на која би се разговарало за неговото членство во НАТО! Но, за жал, политиката на актуелното раководство на Косово го оневозможи таквото нешто. Учеството на Косово на кој било форум поврзан со НАТО, вклучително и поканата на претседателот да биде дел од активноста за жените, мирот и безбедноста, во рамките на Самитот на НАТО, е чест за земјата, за што сме благодарни. сојузници“, вели Харадинај преку реакција на Фејсбук.

Понатаму, тој напиша дека „денешното раководство на Косово или кој и да дојде по него, мора да разбере дека членството во НАТО останува должност на должност“.

„Оние кои не ја поддржуваат оваа државна цел на Косово, не само што се кусогледи, туку не знаат зошто ги држат позициите што ги имаат“, тврди тој.

На самитот, кој ќе трае до 11 јули, се очекува да бидат фокусирани на неколку главни теми, меѓу кои е и зајакнувањето на одбраната.

Инаку, претседателката на Косово, Вјоса Османи, отпатува во Вашингтон, на покана на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, за да учествува на активноста организирана од Стејт департментот на САД за жени, мир и безбедност. се одржува во рамките на Самитот на НАТО, на 75-годишнината од формирањето на оваа воена организација.