Саудијците им се заканија на САД со „големи“ економски последици во нафтениот спор: Извештај

0

Белата куќа изјави за Вашингтон пост дека „не е свесна за таквите закани од Саудиска Арабија“.

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман им се закани на САД со „големи економски последици“ откако претседателот Џо Бајден вети „последици“ за Кралството откако минатата година го намали производството на нафта.

Обвинението дојде во извештајот на весникот „Вашингтон пост“ во четвртокот врз основа на доверливи документи објавени на апликацијата за пораки Discord, насочена кон видео игрите.

Бин Салман ја упати заканата додека администрацијата на Бајден се обидуваше да ги намали цените на енергијата во обид да ја намали неконтролираната инфлација која продолжува да биде трн во окото на Бајден. Во суштина, престолонаследникот предупреди дека сите последици ќе бидат исполнети со фундаментален ремонт на билатералните односи меѓу САД и Саудиска Арабија, објави Пост.

Во документот до кој дојде „Пост“ се вели дека Бин Салман рекол дека „нема повеќе да се занимава со американската администрација“ и ветил „големи економски последици за Вашингтон“.

Бајден на крајот не наметна никакви казни за Ријад за неговата одлука драматично да го намали производството на нафта, а Саудиска Арабија последователно продолжи со дополнително намалување на производството во обид да ги зголеми цените.

Не е јасно дали заканата некогаш се појавила директно до американските официјални лица или била откриена како дел од напорите за собирање разузнавачки информации. Но, Белата куќа изјави за весникот дека „не сме свесни за такви закани од Саудиска Арабија“.

„Генерално, таквите документи често претставуваат само една слика од моментот во времето и не може да ја понудат целосната слика“, рече портпаролот на Советот за национална безбедност.

„САД продолжуваат да соработуваат со Саудиска Арабија, важен партнер во регионот, за да ги унапредат нашите заеднички интереси и заедничката визија за побезбеден, стабилен и просперитетен регион, меѓусебно поврзан со светот“, додаваат тие.