Светските лидери го осудуваат „гнасниот“ масакр во синагогата во Ерусалим

0

„Посебно е одвратно што нападот се случи на место за богослужба, и токму на денот кога го одбележавме Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот“.

Американскиот претседател Џо Бајден, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и другите светски лидери го осудија „грозоморниот“ терористички напад во синагога во источен Ерусалим што се случи во петокот вечерта. 

Многумина од нив истакнаа дека најсмртоносниот палестински напад од 2008 година, во кој загинаа најмалку седум лица, а неколку други беа ранети, се случи на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. Терористот бил 21-годишен жител на источен Ерусалим Алкам Кеири, кој претходно бил непознат за властите. Иако ниту една организација не ја презеде одговорноста за нападот, терористичките групи во Газа Хамас и палестинскиот исламски џихад го пофалија масакрот, кој беше проследен со прослави и огномет во градовите низ Западниот Брег. 

Прес секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, во изјавата рече дека Соединетите Држави „ќе ја дадат нашата целосна поддршка на владата и народот на Израел“. 

„Силно го осудуваме грозоморниот терористички напад што се случи оваа вечер во синагога во Ерусалим и сме шокирани и тажни поради загубата на животи, вклучително и убиството на најмалку осум невини жртви. Нападот трагично се случи на Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот. кога ширум светот ќе се одбележи споменот на изгубените во Холокаустот“, се вели во соопштението. 

Во него се додава дека претседателот Бајден му наредил на својот тим за национална безбедност „веднаш да се ангажира со израелските колеги за да ја понуди сета соодветна поддршка за да им помогне на ранетите и да ги изведе сторителите на ова ужасно злосторство пред лицето на правдата“.

Државниот секретар Антони Блинкен на Твитер ја сподели својата осуда за терористичкиот напад.

„Нашите мисли се со израелскиот народ по терористичкиот напад во Ерусалим. Тоа е особено трагично на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. Го осудуваме овој напад и изразуваме сочувство до семејствата на жртвите. Нека е благослов нивниот спомен“, напиша тој.

Американскиот Стејт департмент рече дека нападот нема да влијае на посетата на Блинкен на Израел, која е закажана за следната недела.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, исто така остро го осуди нападот.

„Особено е одвратно што нападот се случи на место за богослужба и на денот кога го одбележавме Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. Никогаш не постои никакво оправдување за акти на тероризам. Тие мора јасно да бидат осудени и отфрлени од сите“, неговата изјава. кажа. 

„Генералниот секретар е длабоко загрижен поради моменталната ескалација на насилството во Израел и окупираната палестинска територија. Ова е моментот да се покаже најголема воздржаност“, се предупреди. 

Шефот на британската дипломатија Џејмс Клеверли рече дека Лондон стои „со нашите израелски пријатели“.

„Да се ​​напаѓаат верниците во синагогата на Денот на меморијата на Холокаустот и за време на Шабат е ужасно“, подвлече тој. 

Франција, исто така, ја изрази својата солидарност со Израел и повика да се избегне ескалација на насилството. 

„Франција најостро го осудува застрашувачкиот терористички напад чија цел беше синагога во Ерусалим, при што загинаа најмалку седум лица, а беа повредени многу повеќе“, се вели во соопштението на Париз. 

„Овој напад врз цивили, за време на молитвата и на денот на меѓународната комеморација на жртвите на холокаустот е особено презирен. Франција стои покрај жртвите на овој напад, како и нивните семејства. Во контекст на растечки тензии, ги повикуваме сите страни да избегнуваат дејствија што би можеле да ја поттикнат спиралата на насилство“, се вели во соопштението. 

Обединетите Арапски Емирати се приклучија во изразувањето на својата поддршка за Израел и жртвите „на ова грозоморно злосторство“. Во соопштението објавено од Министерството за надворешни работи на Емиратите се потврди дека Абу Даби „ја изразува својата силна осуда на криминалниот чин и неговото трајно отфрлање на сите форми на насилство и тероризам кои имаат за цел да ја поткопаат безбедноста и стабилноста во спротивност со човечките вредности и принципи“.

Турското Министерство за надворешни работи, исто така, ја изрази својата поддршка на народот на Израел. 

„Силно го осудуваме терористичкиот напад во синагога во Ерусалим каде што многу луѓе ги загубија животите. Им изразуваме сочувство на семејствата на жртвите, на израелската влада и народ. На ранетите им посакуваме брзо закрепнување“, рече Турција.