Свештеници организирале оргии, жиголо колабира поради таблети за потенција! Скандал ја тресе Католичката црква, бискупот поднесе оставка

Полскиот римокатолички бискуп Гжегож Касак, во чија епархија се организираа оргиите, поднесе оставка откако скандалот излезе во јавноста, соопшти Ватикан.

Во соопштението не се наведува точната причина за оставката на владиката Кашак, туку само дека Папата ја прифатил.

Епархијата Кашак во југозападна Полска ја потресе скандал откако во септември во полските медиуми беа објавени извештаи за оргии во парохиска куќа во градот Даброва Горниќ.

Според полските медиуми, жиголото колабирал на забава откако испил премногу апчиња за еректилна дисфункција.

Еден од учесниците на забавата се јавил на 911, но кога медицинските екипи пристигнале на местото на настанот, не им било дозволено да влезат и успеале да му помогнат на човекот дури откако полицијата пристигнала, според извештаите.

Бискупот ги повикал верниците да се молат за свештениците кои биле вклучени во ова и за другите луѓе кои не направиле ништо лошо, но биле погодени од нивното однесување, пишува весникот Газета Виборшчза.

Свештеникот кој ја организирал забавата во неговиот стан, по име Томаш З, добил отказ, соопшти државната агенција ПАП.

Епархијата соопшти дека неговото однесување „е причина за голем скандал кај верниците и го оправдува јавното негодување“, наведува агенцијата ПАП.