Свинска глава како предупредување за раководството на Сампдорија

0

Раководството на италијанскиот фудбалски прволигаш Сампдорија доби застрашувачко предупредување од непознати луѓе во саботата кога отсечена свинска глава беше испратена во седиштето на клубот, кој сезонава се бори за опстанок во Серија А.

Пратката во стилот на култниот филм „Кум“ е доставена во картонска кутија заедно со порака упатена до поранешниот претседател на клубот Масимо Фереро и актуелниот потпретседател Антонио Ромеи во која пишува „следните глави ќе бидат вашите“, изјави портпаролот на клубот од Џенова.

Сампдорија преку соопштение изрази „голема огорченост и гнев пред уште еден сериозен чин на застрашување“.

Минатиот месец во канцелариите на Сампдорија беше испратен празен куршум, проследен со закани кон Фереро и Едоардо Гаронеа, поранешниот сопственик на клубот.

Фереро (71), кој сè уште ја има контролата врз Сампдорија преку семеен холдинг, поднесе оставка, откако беше уапсен во 2021 година под финансиски обвиненија кои не се поврзани со фудбалот.

Сампдорија се наоѓа на претпоследното место на табелата во Серија А со 11 бодови од 23 натпревари во време кога на клубот очајно му се потребни финансии.