СДСМ: Мицкоски е анти-ЕУ, а ВМРО-ДПМНЕ е антизападен

0

Владејачката македонска партија СДСМ преку соопштение за медиумите вели дека Христијан Мицкоски е антиевропска унија, а ВМРО-ДПМНЕ е антизападна партија. “,

Од СДСМ велат дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ без аргументи се обидуваат да го блокираат продолжувањето на европската пешачка рута и членството во ЕУ.

„ВМРО-ДПМНЕ не поддржува ниту една одлука за евроинтеграции и направија се за да ја загрозат европската иднина. Мицкоски организираше насилни протести против европскиот предлог, ширејќи хистерија за наводна бугаризација и асимилација.

ВМРО-ДПМНЕ ширеше лаги дека македонскиот јазик може да биде бугарски дијалект, и дека не гласале за ратификација на договорот ФРОНТЕКС, како прв договор потпишан на македонски јазик.

„Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не го поддржуваат ниту Договорот од Преспа, ниту членството во НАТО. Мицкоски е единствениот политичар кој не ја поздрави ратификацијата на членството во НАТО. 11 години ВМРО-ДПМНЕ ја држи државата изолирана, надвор од ЕУ и НАТО, а денес е главниот кочничар на евроинтеграциите“, се вели во соопштението на СДСМ.