СЕВЕРНА АМЕРИКА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ЕКСТРЕМНО НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ: Арктичката зима ќе погоди 82 милиони Американци и Канаѓани!

0

Во САД и Канада, речиси 100 милиони луѓе се подготвуваат за екстремно ниски температури. Надлежните апелираат до жителите што помалку да се задржуваат надвор поради опасност од смрзнатини.

Американската метеоролошка служба предупредува на опасност од студен воздух кој може да предизвика смрзнатини за помалку од 10 минути.

Според Би-Би-Си, најмалку 11 лица починале во САД од понеделникот поради лошите временски услови, осум во Тексас, две во Оклахома и едно во Арканзас.

Очекуваниот пад на температурите се припишува на силниот арктички фронт кој се протега од канадскиот поморски брод до централниот дел на САД.

Во неколку американски држави вкупно 82 милиони луѓе ќе бидат погодени од екстремно ниски температури, минус 17 Целзиусови степени или пониски.

Во делови од сојузната држава Мејн се очекуваат најниски температури од 1971 година.Во градот Портланд се очекува температурата да се спушти до минус 40,5 степени Целзиусови. Во блискиот Бурлингтон во американската сојузна држава Вермонт, во петок се очекува најжешката температура да биде минус 20 степени.

Во Бостон училиштата беа затворени поради студот. Во Њујорк и другите поголеми градови се очекува до сабота температурите да паднат до минус 17 степени, а до крајот на неделата повторно да се зголемат.

Во меѓувреме, во делови од Канада се очекуваат температури меѓу минус 38 и минус 50 Целзиусови степени. Во главниот град Отава, локалните скијачки центри и лизгалиштата на отворено мораа да бидат затворени поради големиот студ. Во Торонто температурата во петокот се спушти до минус 29 степени.

Суровото зимско време следи по ледената бура што зафати делови од Тексас оваа недела, каде температурите веќе почнаа да се искачуваат над 0 степени. Ледените патишта во Тексас предизвикаа стотици несреќи оваа недела, а некои резултираа со смртни случаи.