Секој што ќе ја проба ќе биде воодушевен: изненадувачки вкусна салата од лубеница која ќе сакате да ја јадете секој ден

0

Иако може да се служи како независно јадење, салатата од лубеница е одлична со месо или зеленчук на скара, како и со лосос на скара.

Ладна салата од лубеница и краставици е прекрасно летно освежување, кое можете да го направите поинтересно со додавање кромид, фета сирење и свежи билки како нане или босилек.

Домати, авокадо, тост коцки леб, маслинки или лути пиперки исто така добро ќе делуваат во оваа комбинација, а можете да вклучите и рукола или матовилец. Наместо фета, некои зрнести топчиња сирење или моцарела ќе ви помогнат.

Краставицата и лубеницата претходно изладете ги и исечкајте ги така што коцките лубеница да бидат малку поголеми. Иако може да се служи како независно јадење, салатата од лубеница е одлична со месо или зеленчук на скара, како и со лосос на скара. Не заборавајте да го маринирате кромидот за да биде поблаг и помек.

Состојки за салата од лубеница:

 • 1/2 главица црвен кромид
 • 2 големи лимети
 • 700 гр излупена лубеница (без кора)
 • 250 гр краставици
 • 1 куп листови нане
 • 50 гр фета сирење
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • сол, бибер

Подготовка на салата од лубеница:

 1. Кромидот исечкајте го на тенки кришки, покријте го со цеден сок од лимета и оставете го 10 до 15 минути за да омекне кромидот.
 2. Краставицата и лубеницата исечкајте ги на коцки и измешајте ги со листовите нане и распарчената фета.
 3. Извадете го кромидот од сокот и додадете го во садот со лубеницата и другите состојки.
 4. Измешајте го маслиновото масло со преостанатиот сок од лимета и измешајте со сол и бибер. Прелијте ја салатата и нежно измешајте.